poniedziałek, 2 października, 2023

Korupcja w eksporcie ukraińskiego zboża? Urzędnicy pomogli uniknąć zapłaty podatków na wysokość 186 mln dolarów

spot_imgspot_img

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego poinformowały o wykryciu korupcji związanej z eksportem ukraińskiego zboża. Według szacunków, przekręt ten miał wynieść 186 milionów dolarów w 2022 roku z tytułu niezapłaconych podatków. Jak poinformowała SBU ponad 10 wysokich rangą urzędników, w tym zastępca szefa jednego z wydziałów Państwowej Służby Celnej i kierownictwo Odeskiej Służby Celnej, jest prawdopodobnie zamieszanych w defraudację.

Korupcja w eksporcie ukraińskiego zboża? Urzędnicy pomogli uniknąć zapłaty podatków na wysokość 186 mln dolarów
zdj: Archiwum AP

Ukrywali zyski z eksportu ukraińskiego zboża w czasie wojny

W raporcie stwierdzono, że schemat obejmował wykorzystanie ponad 370 podmiotów komercyjnych z oznakami fikcyjności w celu unikania podatków i płacenia obowiązkowych opłat do budżetu. Z dochodzenia wynika, że ​​pszenica była kupowana masowo od rolników indywidualnych, przedsiębiorstw rolnych i dużych gospodarstw rolnych, a następnie przekazywana od jednego przedsiębiorstwa pośredniczącego do drugiego przed sprzedażą eksporterom na sprzedaż za granicę. Dzięki temu procesowi uczestnicy rzekomo unikali płacenia niezbędnych podatków i opłat. Ukraińskie organy ścigania badają obecnie firmy, które pozwalały ukrywać swoje zyski z eksportu ukraińskiego zboża w czasie wojny.

Wyeksportowano nieuczciwe ponad 1 mln ton produktów zbożowych 

Biuro ostrzegało Państwową Służbę Celną przed wykorzystywaniem ryzykownych przedsiębiorstw w procedurach eksportowych. Jednak celnicy nie wzięli pod uwagę ostrzeżenia i zezwolili na sprzedaż ponad 1 miliona ton produktów zbożowych kupcom za granicą, poinformowała SBU. Eksport pszenicy odbywał się przez terminale zbożowe w trzech portach w obwodzie odeskim. Podczas 30 przeszukań pomieszczeń administracyjnych, mieszkań i portów podejrzanych funkcjonariusze organów ścigania znaleźli zapisy, dokumenty w formie elektronicznej oraz telefony komórkowe z dowodami realizacji przedmiotowych transakcji.

źródło kyivindependent

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x