Co znajdziesz w artykule?
1 stycznia 2024 roku to dla wielu właścicieli i posiadaczy zwierząt kluczowa data. Wraz z nadejściem nowego roku w życie wejdzie nowe brzmienie przepisu art. 53 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. 2023 poz. 1075). Niestety system teleinformatyczny nie jest jeszcze gotowy. Co zatem robić? ARiMR tłumaczy.
Oczekiwanie na system
ARiMR poinformowała, że, do czasu udostępnienia przez Głównego Lekarza Weterynarii systemu teleinformatycznego, właściciele i posiadacze zwierząt powinni prowadzić dokumentację stosowanych produktów leczniczych oraz leczenia zwierząt. Jest to zgodne z przepisami Unii Europejskiej, które nakładają ten obowiązek na podmioty, od których lub z których pozyskuje się żywność.
Przepisy UE precyzyjnie określają zakres danych, które obejmuje dokumentacja stosowanych produktów leczniczych oraz leczenia zwierząt. Dodatkowo, regulują kwestie przechowywania i udostępniania tej dokumentacji właściwym organom. Warto zaznaczyć, że choć przepisy nie narzucają konkretnego wzoru dokumentacji, pozostawiają swobodę wyboru między formą papierową, a elektroniczną.
Forma dokumentacji
Zgodnie z przepisami unijnymi, prowadzenie dokumentacji w formie papierowej bądź elektronicznej jest równie dopuszczalne. W obliczu oczekiwania na udostępnienie systemu teleinformatycznego, właściciele mogą kontynuować stosowanie dotychczasowych wzorów dokumentacji.
Nie ma obaw o kary
Warto podkreślić, że nieprowadzenie dokumentacji do czasu udostępnienia systemu teleinformatycznego nie będzie uznane za wykroczenie. Oznacza to, że brak spełnienia obowiązków określonych w art. 53 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt do tego czasu nie będzie karane, zgodnie z art. 85 ust. 1 pkt 4 i pkt 7 tej samej ustawy.
O terminie udostępnienia systemu Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformuje z odpowiednim wyprzedzeniem.
źródło: ARIMR