niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Objęty kwarantanną 1 300 zł, a chory tylko 150 zł! Czy to sprawiedliwe?

spot_img

Wielu rolników bulwersuje sprawa nierównego traktowania ich przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w sytuacji wymagającej poddania się reżimowi sanitarnemu w związku z COVID-19. Rzecz dotyczy dużej i niezrozumiałej dla rolników różnicy pomiędzy wysokością zasiłków wypłacanych im z ubezpieczenia społecznego w zależności od tego, czy przebywali oni na kwarantannie, czy też w izolacji (zarazili się, przeszli przez chorobę). 

Chorzy 150, zdrowi 1 300!

Sprawa wygląda raczej szokująco: na zasiłek w wysokości 15 zł dziennie i tylko przez 10 dni, liczyć mogą rolnicy zarażeni koronawirusem. Podczas gdy osoby zdrowe, ale zobowiązane do poddania się odosobnieniu (kwarantannie), w związku z potencjalnym narażeniem się na zakażenie, uzyskać mogą aż 1 300 zł. Wysokość obydwu świadczeń jest więc nieproporcjonalna, nie tylko ze względu na sam fakt, że osoby objęte zasiłkiem chorobowym muszą przejść chorobę COVID-19, ale przede wszystkim, z uwagi na to, że skutek obu form odosobnienia jest praktycznie taki sam.

Obowiązujące regulacje wynikają z Ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV- 2 (Dz. U. z 2020 r., poz. 875) i z ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Kwarantanna i izolacja

W skutek narzuconego przez ustawy rozróżnienia prawnego poszczególnych sytuacji i związanych z tym pojęć, zasiłek z tytułu objęcia kwarantanną przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi i domownikowi w sytuacji objęcia go kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19. W takiej sytuacji zyskuje on prawo do świadczenia w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od dnia 1 stycznia 2020 r. wynosi 2 600 zł. A więc kwota należnego zasiłku z tytułu objęcia kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z COVID-19 wynosi ryczałtowo 1 300 zł. 

Natomiast osoba chora, a więc zmuszona poddać się izolacji, często cierpiąca, wyłączona jest z możliwości otrzymania zasiłku w kwocie 1 300 zł. Przysługuje jej natomiast tylko i wyłącznie zasiłek chorobowy z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w kwocie zaledwie 15 zł dziennie, czyli 150 zł przez cały pobyt na 10-dniowej izolacji. 

Wniosek do Ministra Rolnictwa

Sprawę, po sygnale od Dolnośląskiej Izby Rolniczej, podjęła Krajowa Rada Izb Rolniczych. 9 lutego 2021 r. KRIR wystąpiła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy z wnioskiem o prawne zrównanie obydwu świadczeń poprzez objęcie zryczałtowanym zasiłkiem w kwocie 1 300 zł także osób przebywających w izolacji. 

Jaki jest sens?

Przy okazji rolnicze samorządy pytają Ministra o to jaki był sens rozróżnienia obydwu świadczeń? Szczególnie, że obecny stan prawny doprowadza do absurdalnych sytuacji: np. gdy w mieszkających razem kilkuosobowych rodzinach rolniczych tylko jedna z osób jest chora na COVID-19, natomiast pozostali zdrowi domownicy muszą przebywać na kwarantannie. Wtedy chory otrzyma zaledwie 150 zł świadczenia, a zdrowi członkowie jego rodziny po 1 300 zł. Podczas gdy praktycznie wszyscy oni są odizolowani od reszty społeczeństwa. I wszyscy mają nałożone te same rygory. 

Źródło: KRIR
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x