sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

O wyrównywaniu dopłat w Brukseli

spot_img

12 grudnia br. podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli, rolnicy z Europy Środkowej i Wschodniej zorganizowali protest.
W akcji uczestniczyło ponad 50 rolników z: Polski, Litwy, Łotwy, Czech i Słowacji. Do protestu przyłączył się Prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda, a także euro deputowani z tego kraju: Juozas Olekas i Bronis Rope.

Postulaty protestujących

Protestujący domagali się wyrównania dopłat bezpośrednich do rolnictwa. Uczestnicy protestu pragnęli przypomnieć Przywódcom Unii Europejskiej o obietnicach dotyczących zwiększenia dopłat dla rolników w Europie Środkowej i Wschodniej, którzy nadal otrzymują kwoty dużo niższe od unijnej średniej. Podczas protestu przypominano również, że obietnice wyrównania dopłat złożone zostały już w 2002 roku, ale Przywódcy UE nie wywiązali się ze swojego zobowiązania. W tym kontekście, zwracano też  uwagę na fakt, że rolnicy z krajów tego obszaru Unii Europejskiej, muszą produkować tę samą żywność, zgodnie z tymi samymi standardami jak inni, ale przy znacznie niższej dotacji.

Organizatorzy protestu

Protest w Brukseli został zorganizowany przez Izbę Rolnictwa Republiki Litewskiej, przy wsparciu polskiej Krajowej Rady Izb Rolniczych, Łotewskiej Rady Współpracy Organizacji Rolnej, Czeskiej Izby Rolniczej i Słowackiej Izbie Rolnictwa i Żywności.

Posiedzenie Rady Europejskiej

Rada Europejska obradowała dwa dni: 12-13 grudnia 2019 r. W czwartek, 12 grudnia, unijni przywódcy rozmawiali m.in. o zmianie klimatu, wieloletnim budżecie Unii Europejskiej  i stosunkach zewnętrznych. Natomiast w piątek, 13 grudnia br., skupili się na unii gospodarczej i walutowej oraz „Brexicie”.

Prezydent Andrzej Duda o dopłatach

Dodajmy, że temat wyrównania unijnych dopłat do rolnictwa podjął również Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, podczas ubiegłotygodniowego spotkania z mieszkańcami powiatu nowomiejskiego (woj. warmińsko-mazurskie), które odbyło się 11 grudnia 2019r., w Nowym Mieście Lubawskim,. Wówczas Prezydent zapewnił min., że z uwagi na ważność rolnictwa dla Polski i Unii Europejskiej wraz Rządem RP, podejmie on intensywne starania  o to, aby dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników osiągnęły taką wartość, jaką średnio mają w Unii Europejskiej.

 

Tekst: Robert Gorczyński
Źródło: www.consilium.europa.euwww.prezydent.pl
Foto: www.krir.pl

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników