Co znajdziesz w artykule?
O unijnym wsparciu dla małych i średnich gospodarstw rolnych, szczególnie tych rodzinnych, mówił wielokrotnie w imieniu Komisji Europejskiej, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski. O poparciu Rządu dla tego rodzaju działań zapewnia też regularnie Premier Mateusz Morawiecki. Teraz głos w sprawie zabrało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zmiany w bezpośrednich płatnościach
Wiceminister Rolnictwa Ryszard Bartosik przekazał Posłom na Sejm RP informację z której wynika, że nowy system płatności bezpośrednich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej dla Unii Europejskiej na lata 2023–2027 projektowany jest w taki sposób by unijna pomoc trafiała do aktywnych małych i średnich gospodarstw rolnych wzmacniając ich realne szanse na rozwój w warunkach globalizacji rynków i zmian w oczekiwaniach konsumentów. Projekt „Planu strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027” zawiera wiele różnych instrumentów wsparcia adresowanych do małych i średnich, w tym szczególnie rodzinnych gospodarstw rolnych.
Ma być z tego zysk!
Wsparcie inwestycyjne dla gospodarstw wdrażane będzie w ramach unijnej interwencji pod nazwą „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność”.
Celem tego pakietu pomocy ma być zwiększenie zorientowania małych i średnich gospodarstw na potrzeby rynku i konkurencyjności dzięki unijnemu wsparciu dla:
– racjonalizacji technologii produkcji,
– wprowadzenia nowoczesnych, w tym także cyfrowych, technologii lub innowacji,
– zmian profilów produkcji,
– poprawy jakości produkcji,
– zwiększenia wartości dodanej produktu,
– budowy lub modernizacji budynków albo budowli służących do produkcji zwierzęcej z wykorzystaniem nowych technologii
– realizacji operacji w gospodarstwach prowadzących produkcję ekologiczną.
Warunkiem udzielenia i prawidłowego rozliczenia powyższych form pomocy ma być osiągnięcie i wykazanie przez wnioskodawców wzrostu wartości dodanej brutto w gospodarstwach.
Aktywni z premiami
Projekt Planu strategicznego dla unijnej WPR zakłada też realizację interwencji pn. „Premia na rozwój małych gospodarstw”. Ma ona także doprowadzić do zwiększenia zorientowania gospodarstw na rynek i konkurencyjność. W tym przypadku ważne będzie ścisłe powiązanie produkcji ze sprzedażą, upowszechnianie krótkich łańcuchów, racjonalne zmiany profilów gospodarstw i poprawa jakości produkcji.
Podstawą do przyznania i wypłaty premii będzie właściwie przygotowany biznesplan, który powinien zapewnić gospodarstwu wzrost orientacji rynkowej wyrażony przede wszystkim przez wzrost wartości sprzedaży produktów z gospodarstwa.
Źródła: MRiRW, Kancelaria Sejmu RP
Foto: Pixabay