czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

O pomocy suszowej, ASF i wyższych zwrotach za paliwo

spot_img

W programie Tydzień, emitowanym w TVP1 Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił swój plan zmian w rolnictwie Program zawiera kilka elementów wsparcia dla rolnictwa oraz obniżania kosztów produkcji. Ma zostać zwiększona poziom zwracanej akcyzy w paliwie. Limit będzie podniesiony do 100 l/ha oraz do każdej dużej sztuki bydła będzie rolnikom przysługiwało dodatkowy limit do wykorzystania w wysokości 30 l. Zwiększenie limitów ma to być wprowadzone natychmiast po wakacjach. Sposób funkcjonowania i rozliczania pozostaje bez zmian. przyznane środki będą wypłacane w urzędach gminy.

Zwiększyć konkurencyjność rolników

– Dochody rolnicze powinny pochodzić z dobrze zorganizowanego rynku. Żeby rolnicy mogli pracować produkować i sprzedawać za przyzwoite wynagrodzenie, przyzwoitą cenę – powiedział Minister w programie Tydzień. Ma powstać narodowy holding spożywczy w skład którego wejdzie KSC. Nowe uprawnienia uzyska Inspekcja Kontroli Jakości Artykułów Rolno Spożywczych. Kontrole mają być niezapowiadane. Produkty importowane mają być kontrolowane pod względem jakości i spełniania norm unijnych oraz Polskich.

– Trzeba rozwijać gospodarkę podchodząc do niej racjonalnie

Jan Krzysztof Ardanowski jest zwolennikiem rozwoju chowu bydła mięsnego w Polsce. Jest za zagospodarowaniem użytków zielonych, które są słabo wykorzystywane. Może być z nich pozyskiwana pasza dla bydła owiec i kóz. Odbiorców mięsa widzi w krajach muzułmańskich, które są ogromnym odbiorcą. Zniesienie zakazu uboju rytualnego w Polsce z pewnością otworzy te rynki na nasze produkty. Obecnie zwierzęta hodowane w Polsce są ubijane rytualnie też w innych krajach Europy. Nadal będzie w Polce funkcjonowała hodowla zwierząt futerkowych. Futerkowe są naturalnym utylizatorem odpadów mięsnych. Koszt utylizacji tych odpadów w inny sposób może kosztować co roku pomiędzy 600 mln, a nawet 1 mld zł.

Minister Ardanowski podziela zdanie organizacji zajmujących się obronom zwierząt odnośnie warunków utrzymania zwierząt. Dlatego jak zapowiada bardzo szybko będzie wprowadzana ustawa zaostrzająca wymagania utrzymania zwierząt dla ferm. Każda ferma będzie certyfikowana. Certyfikacja ma być bezstronna i obiektywna. Hodowcy o złych warunkach mają być likwidowane.

ASF – bioasekuracja i odstrzał dzika

Minister bardzo na poważnie podchodzi do problemu ASF. Kluczowym działanie jest depopulacja dzika nawet w blisko 100%. Problemem jest zarówno wykonanie depopulacji jak i wprowadzenie bioasekuracji. – Myśliwym nie chce się strzelać – podkreślił Minister.

– Bioasekuracja jest obowiązkiem każdego gospodarstwa. Świnie muszą być odizolowane od wszystkich innych zwierząt. To się musi zmienić. Nawet jak (rolnik) ma jedną świnie to musi zabezpieczyć gospodarstwo od zewnątrz –  dodał. Ardanowski zgodził się na pokrycie niektórych kosztów przez Państwo jak zakup mat dezynfekcyjnych i środków do odkażania. Gospodarstwa, które nie chcą się stosować do nałożonych wymogów, mogą liczyć na odszkodowanie wypłacane przez 3 lata.

Będzie pomoc suszowa

Wstępnie szacuje się, że ucierpiało 1,7 mln ha. – Straty które wystąpiły w rolnictwie są nie do odrobienia. Deszcz może przeszkodzić  zbiorach – zaznaczył Minister. Pomoc ma być udzielana taka jak w poprzednich latach. Dodatkowo będzie też wypłacana rekompensata finansowa. W przyszłym tygodniu mają zmienić się zasady szacowania i w gospodarstwach które utrzymują bydło, zwierzęta nie mają być brane przy oszacowywaniu wielkości poniesionych strat. Wcześniej bo od połowy października mają być wypłacane zaliczki: z pierwszego filara na konta rolników ma trafić 70%, natomiast z drugiego 85%.

Sprzedaż bezpośrednia z większym limitem

Rolnicy będą mogli przetwarzać i sprzedawać przetwory i świeże produkty do stołówek, restauracji i  sklepów. Zwiększona będzie na 40 tys. kwota wolna od podatku, a powyżej tej kwoty 2% podatku dochodowego. Nie będzie wymagane zezwolenie. Rolnik musi zadbać o jedynie o higienę i jakość produktów. – Dla tych małych jest to szansa uzyskania przyzwoitych dochodów, bo jeżeli z tych gospodarstw małych  sprzedadzą produkty pośrednikom, to w tym długim łańcuchu nic im nie zostanie – stwierdził Krzysztof Jan Ardanowski

Pełen program jest dostępny bezpłatnie pod linkiem:http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/tydzien/wideo/22072018-0800/37899258

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x