poniedziałek, 20 stycznia, 2025

O 1/3 spadło tempo eksportu unijnej pszenicy w tym sezonie

spot_img

Z danych KE wynika, że od początku tego sezonu (1 lipca 2024 r.) do 12 stycznia 2025 roku kraje UE-27 wyeksportowały 11,49 mln ton pszenicy miękkiej (-34% – r/r). W analogicznym okresie poprzedniego sezonu unijny eksport tego zboża sięgał już 17,63 mln ton, a w sezonie 2022/2023 – 18,16 mln ton.

Za blisko 30% unijnego eksportu pszenicy miękkiej odpowiada Rumunia

W eksporcie pszenicy unijnej dominuje Rumunia (29% udział) z uwagi na położenie nad Morzem Czarnym. Francja, która jest zwykle największym producentem i eksporterem pszenicy, zajmuje dopiero czwarte miejsce (12% udział). Polska z wynikiem niespełna 1 mln ton (9% udział) jest w tym sezonie na szóstej pozycji wśród unijnych eksporterów pszenicy.

Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej

Eksport pszenicy durum jest również mniejszy niż przed rokiem

Eksport pszenicy durum w pierwszych 28 tygodniach sezonu 2024/25 wyniósł 185,20 tys. ton, co oznacza spadek o 26% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego sezonu.

Główne kierunki unijnego eksportu pszenicy

Głównymi kierunkami eksportu unijnej pszenicy miękkiej w tym sezonie są: Nigeria (1,82 mln ton), Maroko (1,11 mln ton), Wielka Brytania (903,75 tys. ton), Egipt (817,68 tys. ton) i Algieria (814,54 tys. ton).

Większość pszenicy durum wyeksportowano do Algierii (112,99 tys. ton).

Prognozy na cały sezon zakładają duży spadek eksportu unijnej pszenicy

Według USDA potencjał eksportowy unijnej pszenicy (razem) w tym sezonie zmniejszy się do 29 mln ton z 38 mln ton w minionym sezonie. Mniejszy eksport będzie konsekwencją słabszych w tym roku zbiorów i olbrzymiej konkurencji na światowym rynku pszenicy.

Jeszcze niższe prognozy eksportu pszenicy publikuje KE. Według niej unijny eksport pszenicy (razem) wyniesie w tym sezonie 25,7 mln ton. Sezon wcześniej było to 36,4 mln ton.

Źródło: KE, USDA

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x