środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Nowy Zielony Ład w Senacie

spot_img

We czwartek  (10 grudnia br.) senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznała się z informacjami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat stanu negocjacji w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu oraz Strategii „od pola do stołu”. Senatorowie pytali m.in. o to kto poniesie koszty zmian? I czy NZŁ nie dobije polskiego rolnictwa? Ostatecznie doszło też do burzliwej dyskusji.

Do 2050 roku klimatyczna neutralność

Przypomnijmy: Europejski Zielony Ład to nowa strategia rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej oparta na głębokiej proekologicznej przebudowie gospodarki. Dokument zakłada, że do 2050 r. UE w całości stanie się obszarem neutralnym klimatycznie. NZŁ to dokument ogólny, który będzie realizowany za pośrednictwem strategii sektorowych. 

Od pola do stołu

Dla rolnictwa przewidziano Strategię „od pola do stołu”, która zakłada, że wszyscy uczestnicy łańcucha żywnościowego, od producenta (np. rolnika, producenta rolnego) po konsumenta, mają się zaangażować w tworzenie i funkcjonowanie  zrównoważonego systemu żywnościowego. Natomiast sama strategia ma być bodźcem do wdrażania innowacyjnych metod produkcji i wykorzystywania alternatywnych surowców.
Głównym zaś celem Strategii „Od pola do stołu” jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności i konsumentów. Jej wdrażanie ma też przynieść korzyści zdrowotne, gospodarcze, środowiskowe i klimatyczne.

Kto za to zapłaci? 

Skutkiem ministerialnej prezentacji była ożywiona dyskusja w Komisji. Jej Wiceprzewodniczący Senator Ryszard Bober pytał o to, kto ma sfinansować nowy ład? Wskazywał też na potrzebę porozumienia między rolnikami a konsumentami. Za ważną uznał również potrzebę popularyzowania nowej wiedzy wśród rolników. Podobnego zdania był Przewodniczący Komisji Rolnictwa Senator Jerzy Chróścikowski, który podkreślał, że nowe rozwiązania są kosztowne, obecnie notuje się duży spadek rolniczych dochodów a kryzys gospodarczy się nasila. Przewodniczący pytał też o to, jak można realizować wszystkie nowe strategiczne cele bez zapewnienia odpowiednich środków finansowych? Senator Chróścikowski zaproponował też aby przeprowadzono badania skutków finansowych nowych działań przewidzianych w strategii. 

Czy Franz Timmermans przesadza?

Atmosferę dyskusji jeszcze bardziej podgrzał  Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa – Senator Przemysław Błaszczyk, który określił kolejne propozycje Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Franza Timmermansa (- odpowiada on za przygotowanie i przyszłe wdrażanie Zielonego Ładu – przyp. red.), jako nakładanie na rolników coraz większych zobowiązań. Natomiast spełnienie tych wszystkich wymogów Senator Błaszczyk zaliczył do wielkich wyzwań, których już obecnie  zauważanym efektem jest to, że coraz mniej rolników chce produkować i coraz mniej młodych ludzi planuje pozostanie i pracę na wsi.

NZŁ dobije rolnictwo? 

Natomiast obecny podczas posiedzenia Komisji Grzegorz Majchrzak, Prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej zwrócił uwagę na to, że wprowadzane są teraz różne rekompensaty dla różnych branż, ale nie dla rolników. Prezes Majchrzak wyraził też opinię, że jeżeli nie będzie pomocy dla rolników, to Zielony Ład i Strategia „od pola do stołu” dobiją polskie rolnictwo i w efekcie nie będzie kto miał pracować na roli. W podobnym duchu wypowiadali się także producenci z branży drobiarskiej. Do najważniejszych problemów zaliczyli oni drastycznie spadki cen w skupie i handlu, a także efekt tego stanu czyli produkcję poniżej kosztów. Ostatecznie Senatorowie zdecydowali, że dyskusja na powyższe tematy będzie kontynuowana podczas kolejnego posiedzenia Komisji Rolnictwa. 

Źródło i foto: Senat RP

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x