środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Miliard więcej dla rolników i 170 mld euro z FO

spot_img

– Porozumienie w sprawie budżetu Unii Europejskiej to 8 miliardów euro więcej dla rolników UE w latach 2021-2022, w tym o 1 miliard euro więcej dla rolników w Polsce. Dobra wiadomość! – takimi słowami w mediach społecznościowych Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski podsumował decyzję szefów rządów Państw członkowskich Unii Europejskiej dotyczącą m.in. kompromisu związanego z przestrzeganiem praworządności. W nawiązaniu do czego Polska i Węgry groziły skorzystaniem z możliwości veta. A gdyby do tego doszło, całej Unii groziło wprowadzenie prowizorium budżetowego. Wiązało się to także z zablokowaniem naszemu krajowi dostępu do unijnego Funduszu Odbudowy na łagodzenie skutków kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa. 

170 miliardów euro dla Polski

Jednak do veta nie doszło i w konsekwencji Unia Europejska wypracowała budżet na następne siedem lat. Jest też zgoda ze strony państw członkowskich na to, by pożyczyć w ich imieniu 750 mld euro na koronawirusowy Fundusz Odbudowy. Przyjęto także mechanizm, który pozwoli na wstrzymanie wypłat unijnych pieniędzy krajom, w których nieprawidłowo rozdziela się unijne środki, a ich system sądowniczy nie jest wystarczająco niezależny od wpływów politycznych. Jednak zanim środki z FO będą dostępne, potrzebna jest jeszcze zgoda parlamentów w 27 krajach członkowskich. Każde z państw członkowskich UE będzie też musiało przedstawić własną Narodową Strategię Rozwoju, czyli plan rozdziału i wykorzystania środków. Strategie winny zyskać akceptację Brukseli. Jednak jest o co walczyć bo tylko z pobieżnych wyliczeń wynika, że kwota dostępna dla Polski wyniesie ok. 170 mld euro. A takich pieniędzy nigdy wcześniej naszemu krajowi w Unii Europejskiej nie proponowano. 

Źródła: Profil KE J. Wojciechowskiego na Twitter i Portal europa.eu
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x