Na Politechnice Bydgoskiej Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii powstaną dwa nowatorskie kierunki studiów inżynierskich związane z nowoczesnym rolnictwem i innowacyjnym podejściem do produkcji żywności: „Agrotechnologia” i „Projektowanie żywności niskoprzetworzonej”.
Oryginalne kierunki studiów
„Agrotechnologia” to kierunek studiów, traktujący o zaawansowanych technologiach produkcji roślinnej i zwierzęcej z wykorzystaniem współczesnych zdobyczy nauki oraz uwzględniający trendy Europejskiego Zielonego Ładu. Innowacyjność tego kierunku polega na połączeniu przyrodniczych podstaw rolnictwa zrównoważonego z elementami współczesnych technologii z zakresu agrochemii, agronomii, agrobiznesu, agroinżynierii i agrotroniki. Ścieżki kształcenia na tym kierunku obejmują min. rolnictwo węglowe (ekoschematyczne), rolnictwo precyzyjne i diagnozowanie stanu upraw i roślin.
Studia na kierunku „Projektowanie żywności niskoprzetworzonej” stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na specjalistów o kompetencjach do projektowania innowacyjnych produktów spożywczych, którzy w swojej pracy uwzględniają trendy i preferencje konsumentów oraz dbają o jakość i bezpieczeństwo żywności.
Wpływ żywności na człowieka
W programie studiów nie brakuje zagadnień dotyczących zasad racjonalnego żywienia, wpływu żywności na zdrowie człowieka, procesów technologicznych w produkcji żywności, a także projektowania nowoczesnych opakowań i prezentacji wizualnej produktów spożywczych oraz wpływu metod produkcji na środowisko przyrodnicze.
Koncepcja dwóch kierunków powstała we współpracy z otoczeniem gospodarczym uczelni i uwzględnia zapotrzebowanie rynku pracy na wykwalifikowanych specjalistów znających najnowocześniejsze technologie i trendy w rolnictwie oraz produkcji żywności.