poniedziałek, 16 maja, 2022
spot_img

Nowi mieszkańcy wsi narzekają na specyfikę produkcji rolniczej

-REKLAMA-spot_img

Pandemia, szał zakupowy na rynku nieruchomości czy chociażby zmęczenie miastem spowodowały napływ nowych mieszkańców na obszary wiejskie.  Niestety  co raz częściej napływowi mieszkańcy wsi utrudniają rolnikom prowadzenie produkcji rolniczej. „Nie rozumieją oni specyfiki wsi i rolniczej produkcji.” –uważa Wielkopolska Izba Rolnicza i dodaje, że spodziewane są zmiany w planowaniu przestrzennym. 

Pożegnajmy się z wsią jaką znamy?

To co kuje po oczach, to coraz bardziej zabudowane, całymi osiedlami domków, tereny rolnicze. Konsekwencja takich zmian może  być bezpowrotna utrata terenów rolniczych i zmiana całkowitego charakteru rolniczego wielu terenów – ostrzega Izba. Już teraz co roku wystosowuje się apel do mieszkańców aby nie utrudniali pracy rolnikom, zwłaszcza w okresie żniw. Co będzie dalej? Apel o przeniesienie się poza obszar rodzinnej zabudowy domów, który niegdyś był ziemią rolną? Nie można przy tym nie wspomnieć o nowym ładzie który daje możliwość budowania nieruchomości do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. Stwarza to jeszcze większe ryzyko zaniknięcia terenów wiejskich zgodnych z ich definicją.

Zabudowa terenów rolniczych zostanie nakreślona na nowo

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza w związku z niepokojącym zjawiskiem jakim jest niekontrolowane rozlewanie się zabudowy mieszkaniowej na tereny wiejskie związanego z odchodzeniem rolników od działalności rolniczej, a także napływem ludności z miast na tereny wiejskie lub podmiejskie, przygotowywane są systemowe zmiany w przepisach dotyczących zagospodarowania przestrzennego.  Aby zadbać o jak najszersze uwzględnienie potrzeb rolników i rolnictwa, proponując jednocześnie rozwiązania zapobiegające konfliktom przestrzennym i społecznym, wynikającym z prowadzenia produkcji rolniczej do udziału przyłączyło się także MRiRW.

„Mamy nadzieję, że wkrótce zaproponowane zostaną rozwiązania, które uporządkują zabudowę terenów rolniczych, a napływająca ludność z miast osiedlając się wśród pól, łąk i budynków inwentarskich, będzie musiała zaakceptować formalnie produkcję rolniczą wokół swojego siedliska.” – komentuje Izba.

źródło:wir.org.pl

-REKLAMA-spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
814ObserwującyObserwuj
10,700SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x