Co znajdziesz w artykule?
Nikt nie doświadcza problemów suszy tak głęboko jak rolnicy. Dlatego też boli fakt, że w Polsce tak mało uwagi poświęca się temu problemowi. Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) rzuca światło na fatalne wyniki Programu kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych, prowadzonego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP).
Retencja korytowa – 10 zamiast 100 mln m3
Celem kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych, prowadzonego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie było zwiększenie retencji korytowej o imponującą ilość – 100 mln m3. Niestety, NIK donosi, że w badanym okresie udało się osiągnąć jedynie 10,1 mln m3, co stanowi jedynie 10,1% planowanej wielkości. Szczególnie niska skuteczność dotyczyła zadań inwestycyjnych, gdzie z zaplanowanych 161,7 mln zł wydano jedynie 71,9 mln zł. Retencja korytowa jest kluczowa dla rolnictwa, zwłaszcza w kontekście zmniejszających się zasobów wodnych, a nieskuteczne działania w tej dziedzinie mogą zagrażać bezpieczeństwu żywnościowemu kraju.
Nie zrealizowano nawet połowy zadań inwestycyjnych
Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych (zPKZW), rozpoczęty przez PGW WP w lutym 2020 r., miał za zadanie zwiększyć pojemność retencyjną zlewni rzek. Jednakże, jak wynika z raportu NIK, zaledwie 10,1% planowanej retencji zostało osiągnięte. Z 51 zaplanowanych zadań inwestycyjnych zrealizowano jedynie 21, co jest alarmującym wynikiem.
NIK wnioskuje do Ministra Infrastruktury
Mając na uwadze wyniki kontroli NIK wnioskuje do Ministra Infrastruktury o:
- przyśpieszenie prac nad projektem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy mających na celu wprowadzenie do systemu prawnego rozwiązań, które pozwolą uprościć przygotowanie i realizację przedsięwzięć retencyjnych, a tym samym przyczynią się do poprawy stanu gospodarki wodnej na terenach rolnych;
- zintensyfikowanie działań zmierzających do zapewnienia terminowości prowadzonych postępowań administracyjnych w sprawach dotyczących zgód wodnoprawnych, a także w ramach nadzoru nad PGW WP, kontynuowanie działań mających na celu poprawę jakości wniosków o udzielenie zgód wodnoprawnych;
do Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o:
- podjęcie działań mających na celu skuteczne zwiększenie retencji wody poprzez realizowanie zadań inwestycyjnych pozwalających na kształtowanie zasobów wodnych na terenach rolnych, w tym doprowadzenie do poprawy jakości wniosków o udzielenie zgód wodnoprawnych.
Szczegółowy raport znajduje się na stronie NIK.
źródło: NIK