czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

890 mln dolarów na wsparcie sektora spożywczego Ukrainy. Hojny gest Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

spot_img

Według doniesień Financial Times, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zaangażował się w pełną skalę wsparcia ukraińskiego sektora spożywczego, inwestując blisko miliard dolarów, głównie w hodowlę kurczaków. Niestety poskutkowało to tanim eksportem, co wpłynęło na destabilizację równowagi rynkowej.

890 milionów dolarów dla ukraińskim producentów jaj, drobiu i cukru

Od 2022 roku EBOR udzielił pożyczek o łącznej wartości 890 milionów dolarów ukraińskim producentom jaj, drobiu i cukru. W Polsce, największym unijnym producencie kurczaków, decyzja o zniesieniu ograniczeń na ukraiński import wywołała wielomiesięczne protesty rolników. Opozycja postuluje natychmiastowe wstrzymanie bezcłowego importu kurczaków z Ukrainy, oskarżając największą ukraińską firmę drobiarską, MHP, o negatywny wpływ na krajową produkcję.

Import drobiu z Ukrainy do UE podwoił się od czasu inwazji Rosji na Ukrainę

Prezes MHP, John Rich, zaprzeczył zarzutom, argumentując, że przemysł drobiarski w Polsce cierpi z powodu innych problemów, takich jak cięcia dopłat do paliw i przepisów klimatycznych. Ograniczenie ukraińskiego eksportu zostało wprowadzone po masowych protestach rolników w Polsce, Francji, Niemczech i innych krajach. Rich twierdzi, że to działanie nie miało znaczącego wpływu na ceny w UE, ponieważ jego firma przejęła udziały w rynku od innych eksporterów.

Z kolei Eurostat informuje, że import drobiu z Ukrainy do UE podwoił się od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Andrzej Danielak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Hodowców i Producentów Drobiu i inne osoby z branży, podważają politykę UE, tłumacząc, że ta wspiera finansowo gigantycznych ukraińskich producentów, którzy nie przestrzegają unijnych standardów dobrostanu zwierząt i przepisów dotyczących pracy.

Wiceprzewodniczący EPP w parlamencie europejskim, Siegfried Mureşan, broni decyzji EBOR, argumentując, że wsparcie dla eksportu produktów rolnych z Ukrainy jest istotne dla bezpieczeństwa gospodarczego kraju, a ukraińska żywność jest potrzebna na rynkach zagranicznych, takich jak Afryka i Bliski Wschód.

Konkurencja na rynkach dawno nie była tak zacięta.

źródło: Financial Times

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x