Co znajdziesz w artykule?
Problem wykorzystywania tzw. przewagi kontraktowej przy zawieraniu umów przez większe podmioty gospodarcze (np. sieci handlowe), z rolnikami – producentami płodów rolnych, należy do największych obecnie rolniczych bolączek. Sprawy tego rodzaju są przedmiotem coraz częstszych kontroli, a winnym nadużyć grożą wysokie finansowe kary.
Jedną z prawno-instytucjonalnych odpowiedzi na to zjawisko ma być także przedstawiony wczoraj (7września br.), przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasza Chróstnego projekt nowelizacji Ustawy o Przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
Polska w unijnej czołówce?
– Polska należy do czołówki krajów wdrażających takie rozwiązania – podkreślił Minister Rolnictwa Grzegorz Puda. – Dodam też, że projektowane przepisy wykraczają poza minimalny zakres ochrony przed wykorzystaniem przewagi kontraktowej wynikający z właściwej dyrektywy Unii Europejskiej.
Minister Grzegorz Puda zwrócił również uwagę na znaczenie zawartych w ustawie tzw. katalogów praktyk dozwolonych i niedozwolonych.
Ograniczenia umownych nadużyć?
W myśl nowych przepisów nie będzie np. możliwa zapłata za dostarczone, łatwo psujące się produkty w terminie ponad 30 dni, a za pozostałe produkty w terminie powyżej 60 dni. W spisie niedozwolonych praktyk znalazło się również nieuzasadnione obniżenie zapłaty np. w wyniku promocji wprowadzonej już po dostawie towarów.
– Nieuczciwym działaniem, które znajduje się w katalogu niedozwolonych praktyk jest także anulowanie zamówienia na łatwo psujące się produkty, w czasie krótszym niż 30 dni od planowanej dostawy – poinformował minister Puda i dodał, że niedozwolona będzie także odmowa potwierdzenia na piśmie uzgodnionych warunków dostawy.
Nowa ustawa w sprawie zwalczania nieuczciwych praktyk handlowych wdrażać ma w tym zakresie dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE.
Podstawa do działań UOKiK
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zwrócił natomiast uwagę na to, że z punktu widzenia kompetencji podległej mu instytucji, sektor rolno-spożywczy to bardzo trudny dział, który uzależniony jest nie tylko od warunków pogodowych, ale też szczególnie narażony jest na nieuczciwe działanie innych podmiotów.
– Nowe rozwiązania dają nam przede wszystkim podstawę prawną, dają narzędzia do eliminowania nieuczciwych praktyk i wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi – wyjaśniał Prezes Chróstny.
Prezes UOKiK zaapelował też do rolników i przedsiębiorców o sygnalizowanie wszelkich nieprawidłowości.
– Nie boimy się w takich sytuacjach podejmowania nawet bardzo mocnych działań – stwierdził stanowczo Prezes T. Chróstny. Natomiast Minister Rolnictwa Grzegorz Puda dodał, że jednym ze skutecznych narzędzi są sankcje, których maksymalna wysokość wynosi 3 procent całkowitego obrotu nieuczciwej firmy.
Prawo i obyczaj
W projekcie ustawy zawarto także zapisy umożliwiające UOKIK prowadzenie postępowania nie tylko w przypadku wystąpienia praktyk zakazanych, wskazanych w dyrektywie, ale również w przypadkach, gdy wykorzystywanie przez nabywcę lub dostawcę przewagi kontraktowej jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i zagraża istotnemu interesowi drugiej strony albo narusza taki interes.
Dodajmy, że pierwsze czytanie projektu ustawy zaplanowano na nadchodzące posiedzenie Sejmu RP w dniu 17 września br.
Źródło i foto: MRiRW