środa, 29 listopada, 2023
spot_img

Nieszczelny system dopłat do ogrzewania?

spot_img

Polacy już teraz zmieniają deklaracje o źródłach ciepła, które niedawno składali do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W Warszawie zaczęły zgłaszać się osoby, które chcą poprawić złożoną deklarację i dopisać źródło węglowe. Przyjęta w piątek przez Sejm ustawa precyzuje, że ogrzewanie węglem musi być wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). 

Główne źródło opału trudne do sprawdzenia

Resort klimatu mówi, że w oświadczeniu sam zainteresowany będzie musiał zadeklarować – pod groźbą odpowiedzialności karnej – co jest głównym źródłem. Jednak zdaniem urzędników możliwości weryfikacji są ograniczone.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dopłaty do węgla. Zamiast 996 zł do tony będzie 3 tys. zł na gospodarstwo!

Dodatkowo samorządowcy ostrzegają, że błędna jest definicja gospodarstwa domowego w ustawie. „Ich zdaniem może to prowadzić do sytuacji, w której np. małżeństwo posiadające dwa domy w różnych gminach złoży dwa odrębne wnioski. I, jak wskazują włodarze, nie ma praktycznie żadnych mechanizmów zweryfikowania, czy rzeczywiście mamy do czynienia z jednym czy z dwoma gospodarstwami domowymi.

Źródło: money.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x