wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Nielegalne środki ochrony roślin

spot_img

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili kolejne nielegalne środki ochrony roślin. Chemikalia niewiadomego pochodzenia próbowali przemycić kierowcy autokaru przez przejście graniczne w Medyce.

Wartość towaru szacowana jest na 29 tys.

Jak wynika z informacji rzeczniczki Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Funkcjonariusze Edyty Chabowskiej, nielegalne środki znaleziono podczas kontroli autokaru jadącego z Ukrainy do Szczecina. Podczas rewizji pojazdu wykryto skrytki m.in. w podłodze i zbiorniku paliwa.  Znajdowało się w nich prawie 230 opakowań środków ochrony roślin o łącznej wadze 50 kg oraz 29 litrów. Wartość przemycanego towaru szacowana jest na 29 tys. złotych. Kierowcy nie zgłosili towaru do kontroli a także nie posiadali odpowiednich dokumentów , które wymagane są przy przewozie przez granicę środków ochrony roślin. Jak się okazało nie był to jedyny towar przewożony nielegalnie. Na miejscu funkcjonariusze wykryli także 4 tys. sztuk papierosów oraz nadwyżkę oleju napędowego w ilości ponad 430 litrów. Krajowa Administracja Skarbowa wszczęła przeciwko kierowcom postępowanie karne skarbowe. Na poczet grożącej kary zabezpieczono  4 tys. złotych oraz skierowano apel do Straży Granicznej o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemców do powrotu do kraju.

Przypomnienie

Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkreśliła, że na przewóz przez granicę środków ochrony roślin  niezbędne jest zezwolenie ministra właściwego do spraw rolnictwa. Wprowadzenie do obrotu nierejestrowanych i niedopuszczonych środków ochrony roślin może spowodować poważne zagrożenie dla środowiska. Są to preparaty o nieznanym składzie i działaniu. Stosowanie takich środków to ryzyko obniżonej skuteczności zabiegu, gorszej jakości plonu, zniszczenia plantacji a także skażenia środowiska.

Oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu,  można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

Od początku roku podczas kontroli na polsko- ukraińskich przejściach granicznych funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 430 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. 

źródło: podkarpackie.kas.gov.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x