środa, 18 września, 2024
spot_img

Nieformalne spotkanie unijnych ministrów ds. rolnictwa w Budapeszcie

Sekretarz stanu Stefan Krajewski uczestniczył w nieformalnym spotkaniu unijnych ministrów ds. rolnictwa na Węgrzech. Kraj ten sprawuje obecnie Przewodnictwo w Radzie UE. Tematem dyskusji było unijne rolnictwo skoncentrowane na rolnikach – w kierunku konkurencyjnej, odpornej na kryzysy, zrównoważonej, przyjaznej rolnikom i opartej na wiedzy przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.

Stanowisko Polski

Wiceminister Krajewski podkreślił, że popieramy Wspólną Politykę Rolną zorientowaną na efekty, niemniej jednak w Nowym Modelu Wdrażania konieczne są uproszczenia i zmniejszenie wymogów przy programowaniu.

– Od państwa członkowskiego i jego potrzeb powinno zależeć, które instrumenty WPR będą najważniejsze po 2027 roku. Najważniejszym instrumentem w I filarze muszą pozostać płatności bezpośrednie. W II filarze musimy kontynuować wsparcie inwestycyjne wzmacniające konkurencyjność rolnictwa – zwrócił uwagę polski wiceminister.

Zrównoważony europejski sektor rolnictwa bez zagrożenia dla jego konkurencyjności 

Sekretarz stanu Stefan Krajewski podkreślił, że bezpieczeństwo dochodów rolniczych i konkurencyjność są podstawą dla akceptacji wśród rolników zrównoważonych metod produkcji i dla powodzenia transformacji systemów żywnościowych. Wiceminister dodał, że transformacja musi być racjonalna i powiązana ze wsparciem ułatwiającym zmiany. Podkreślił, że oczekujemy elastyczności, szczególnie w polityce środowiskowo-klimatycznej.

Sytuacje kryzysowe i zarządzenie ryzykiem

Wiceszef resortu rolnictwa stwierdził, że priorytetem jest odpowiedni dochód rolników i jego stabilizacja, także w sytuacjach kryzysowych. Wiceminister zaznaczył, że podstawowym instrumentem stabilizacji dochodów są i powinny pozostać płatności bezpośrednie.

– Kryzysy unaoczniły wagę takich instrumentów stabilizujących rynki, jak rezerwa rolna czy „siatka bezpieczeństwa”. Instrumenty te należy  wzmocnić – zwrócił uwagę polski wiceminister rolnictwa.

Sekretarz stanu Stefan Krajewski zaprosił również ministrów na kolejne nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa UE do Polski, która będzie przewodniczyć pracom Rady UE w pierwszym półroczu 2025 r.

Na marginesie spotkania wiceminister Krajewski rozmawiał z przewodniczącą COPA Christiane Lambert nt. przebiegu i wyników Dialogu Strategicznego.

Europejski Kongres Ekologiczny 10 września 2024 r.

Po zakończeniu nieformalnego spotkania ministrów UE ds. rolnictwa sekretarz stanu Stefan Krajewski 10 września 2024 r. wziął udział w Europejskim Kongresie Ekologicznym w Budapeszcie. Jako prelegent uczestniczył w panelu wysokiego szczebla na temat „Budowania wspólnej wizji przyszłości żywności i rolnictwa”. Paneliści wymienili poglądy na temat wspólnej wizji przyszłości rolnictwa, która będzie odpowiedzią na dzisiejsze kryzysy społeczne, środowiskowe i gospodarcze. Omówili priorytety nowego mandatu politycznego w kwestiach rolnictwa ekologicznego.

Wizja przyszłości żywności i rolnictwa w Europie oraz przyszła Wspólna Polityka Rolna

Sekretarz stanu Stefan Krajewski podkreślił, że produkcja rolna ma kluczowe znaczenie dla autonomii strategicznej UE i bezpieczeństwa żywnościowego Europy.

– Wspólna Polityka Rolna musi być silna i odpowiednio wspierać rolników. Konieczne jest zapewnienie odpowiednio ambitnego budżetu WPR oraz sprawiedliwego podziału środków między państwami członkowskimi. Potrzebny jest kompleksowy przegląd prawodawstwa dotyczącego Europejskiego Zielonego Ładu– zwrócił uwagę wiceminister resortu rolnictwa.

Wiceminister Krajewski podkreślił, że w obszarze produkcji ekologicznej dla Polski najważniejszym instrumentem będą płatności do upraw, czyli interwencja: rolnictwo ekologiczne.

Nowy mandat polityczny w kwestiach rolnictwa ekologicznego

Wiceminister Krajewski podkreślił, że należy promować konkurencyjny, zrównoważony i odporny sektor rolny, dążyć do poprawy pozycji rolników w krytycznych łańcuchach dostaw, a także wspierać żywotność obszarów wiejskich.

– W obszarze rolnictwa ekologicznego aktualnie jednym z największych wyzwań jest potrzeba znacznego ułatwienia i uproszczenia wymogów produkcji. Konieczne jest pewnego rodzaju nowe otwarcie. Potrzebna jest dyskusja nad przyszłością i ukierunkowaniem produkcji ekologicznej – dodał wiceszef resortu rolnictwa.

Źródło: MRiRW

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x