wtorek, 15 października, 2024
spot_img

Rosną prognozy światowych zbiorów pszenicy, ryżu i soi, ale maleją oczekiwania w stosunku do kukurydzy – FAO

spot_img

Zdaniem analityków FAO rok 2024 będzie jednym z najcieplejszych w historii, a pogoda nadal dominowała w wiadomościach z rynku towarowego w ostatnich tygodniach, zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób.

Podczas gdy prognoza globalnej produkcji kukurydzy w sezonie 2024/25 została obniżona przez analityków FAO, ponieważ upały ograniczyły plony w częściach Unii Europejskiej, Meksyku i na Ukrainie, prognoza globalnej produkcji soi została obniżona ze względu na niesprzyjającą pogodę w Stanach Zjednoczonych.

Raport zauważa, że przeprawy przez Kanał Panamski zbliżają się do swoich zwykłych poziomów, podczas gdy zakłócenia w żegludze na Morzu Czerwonym trwają. Chociaż wskaźniki kosztów nawozów spadły od swoich szczytów, pozostały one jednak powyżej średniej z 2019 r. w prawie wszystkich regionach świata.

Produkcja globalna pszenicy może przekroczyć poziom z poprzedniego roku

Pszenica – świat:

  • Produkcja pszenicy w 2024 r. ma obecnie przekroczyć poziom z ubiegłego roku o 0,4 proc. po rewizjach w górę prognoz dla Argentyny, Chin i, przede wszystkim, USA.
  • Wykorzystanie pszenicy w sezonie 2024/25 spadło, głównie z powodu oficjalnych rewizji danych historycznych w Chinach, i obecnie wynosi o 0,6 procent mniej niż w sezonie 2023/24.
  • Handel w sezonie 2024/25 (lipiec/czerwiec) nadal będzie niższy niż w sezonie 2023/24, pomimo korekty w górę odzwierciedlającej silniejszy oczekiwany popyt z UE i większe dostawy z Kazachstanu i USA.
  • Zapasy (kończące się w 2024/25 r.) wzrosły ze względu na większe zapasy w Chinach wynikające z historycznych rewizji, a także w USA ze względu na oczekiwane większe zbiory.

Światowe zbiory kukurydzy powinny być gorsze niż sezon wcześniej

Kukurydza – świat:

Prognoza produkcji kukurydzy w 2024 r. została obniżona, głównie ze względu na rewizje w dół w UE, a także w Meksyku i na Ukrainie; obecnie jest o 1,2 proc. niższa niż w 2023 r.

  • Wykorzystanie w sezonie 2024/25 pozostanie niemal niezmienione w porównaniu z prognozą z lipca i powinno wzrosnąć o 0,7 procent (r/r), głównie dzięki zwiększonemu wykorzystaniu paszy.
  • Handel w sezonie 2024/25 (lipiec/czerwiec) wzrósł, głównie za sprawą większego eksportu ze Stanów Zjednoczonych i większych zakupów ze strony Meksyku i Wietnamu, ale nadal spodziewany jest spadek o 4,7 proc. w porównaniu z sezonem 2023/24.
  • Zapasy końcowe skorygowano w dół ze względu na niższe zapasy w UE i na Ukrainie z powodu perspektyw słabszych zbiorów, ale nadal będą one o 1,5 proc. wyższe od poziomów otwarcia.

Produkcja i zapasy ryżu wzrosną w tym sezonie

Ryż – świat

  • Produkcja ryżu została zwiększona, głównie ze względu na dostosowanie historycznych szacunków produkcji dla Bangladeszu i bardziej optymistyczne oczekiwania dla Wietnamu. W połączeniu z różnymi innymi mniejszymi zmianami, ta korekta w górę z nawiązką zrekompensowała niewielkie korekty w dół, głównie dla Chin i Indonezji.
  • Wykorzystanie w sezonie 2024/25 wzrosło na skutek lepszych oczekiwań podaży w Azji i po dostosowaniu globalnych danych dotyczących populacji.
  • Handel w 2024/25 r. nieco się poprawił, ale nadal będzie niższy niż w 2023 r., głównie ze względu na zmniejszenie importu do krajów afrykańskich.
  • Zapasy na koniec 2024/2025 zmieniły się jedynie nieznacznie od lipca, ponieważ obniżki ratingów, głównie dla Chin i Japonii, zostały w dużej mierze zrównoważone przez podwyższenia ratingów dla Bangladeszu, Indonezji i Filipin.

Oczekuje się, że zbiory i zapasy soi będą w tym sezonie rekordowe

Soja – świat

  • Produkcja soi w sezonie 2024/25 wzrosła, głównie w wyniku wyższych prognoz w Federacji Rosyjskiej i USA, co z nawiązką zrekompensowało korektę w dół dla Paragwaju.
  • Wykorzystanie w sezonie 2024/25 praktycznie nie ulegnie zmianie, co potwierdza oczekiwania dotyczące dalszego wzrostu globalnego popytu na energię elektryczną.
  • Dane dotyczące handlu w sezonie 2024/25 (październik/wrzesień) zostały nieznacznie zrewidowane w górę, co zostało wsparte perspektywą większych zakupów importowych przez Argentynę i Chiny, podczas gdy prognozy dotyczące dostaw zostały podniesione, głównie w przypadku USA.
  • Wielkość zapasów (na koniec 2024/25 r.) wzrosła znacząco, co odzwierciedlało głównie oczekiwania na dalsze akumulacje w Chinach i USA, co potencjalnie mogłoby skutkować ustanowieniem nowego rekordu na poziomie globalnym.

Źródło: FAO

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x