wtorek, 15 października, 2024
spot_img

KE tnie swoje prognozy produkcji nasion oleistych w UE

spot_img

Komisja Europejska (KE) opublikowała w końcówce sierpnia swoją najnowszą prognozę produkcji nasion oleistych w 2024 roku. Według raportu tegoroczne zbiory wszystkich nasion oleistych w UE-27 powinny osiągnąć poziom 30,91 mln ton w porównaniu do 32,41 mln ton w 2023 roku.

Maleją szacunki/prognozy zbiorów wszystkich nasion oleistych

W stosunku do I prognozy (z końca marca 2024) oczekiwane łączne zbiory nasion oleistych spadły o 2,5 mln ton. W ostatniej prognozie widoczna jest tendencja malejących szacunków w stosunku do produkcji rzepaku i oczekiwań dla słonecznika i soi.

Produkcja nasion oleistych w UE-27:

Tegoroczne zbiory nasion oleistych powinny jednak o 3% przekroczyć średnią

Oczekiwana produkcja nasion oleistych w UE-27 jest o 1,7 mln ton niższa niż rok wcześniej, ale ciągle 3% powyżej średniej 5-letniej (30,01 mln ton).

Najnowsza prognoza zakłada nadal, że zbiory głównych nasion oleistych (wyjątek stanowi rzepak) w UE będą lepsze niż przed rokiem i w każdym przypadku znacznie przekroczą średni poziom (len jest marginalną uprawą).

Produkcja nasion oleistych w UE-27 (prognoza z 28.08.2024):

Produkcja nasion oleistych w UE-27 (tys. ton):

Konsumpcja nasion oleistych powinna spaść – r/r

Unijne zużycie nasion oleistych szacowane jest w nowym sezonie 2024/25 na 49,50 mln ton (-0,6 mln ton – r/r).

Eksport powinien wzrosnąć w skali roku o 0,5 mln ton do 20,0 mln ton, a eksport nasion oleistych ma zwiększyć się minimalnie do 1,31 mln ton (z 1,22 mln ton) w sezonie 2023/24.

Oczekiwane zapasy nasion oleistych nie zmienią się na koniec nowego sezonu

Zgodnie z raportem KE, zapasy unijnych nasion oleistych na koniec sezonu 2024/25 powinny minimalnie przekroczyć 3,0 mln ton i nie zmienią się w skali roku.

Zapasy nasion oleistych w UE-27:

Źródło: KE

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x