Rola kobiet w rolnictwie niedoceniana. COPA COGECA z okazji obchodów Dnia Kobiet Wiejskich wskazała kierunki na poprawę sytuacji rolniczek i przedsiębiorczyń.
15.10.2020 r. odbył się XIII Dzień Kobiet Wiejskich. Z tej okazji przedstawiciele organizacji opublikowali strategie na poprawę równouprawnienia w sektorze rolnym, zwracając uwagę na najważniejsze środki i szansę na promocję równości płci w europejskiej polityce.
Wciąż mało mówi się o roli jaką pełnią kobiety w rolnictwie. Oprócz zarządzania przedsiębiorstwem rolnym czy pracą w gospodarstwie rodzinnym, kobiety wiejskie są także matkami, gospodyniami, nauczycielkami – a jednak często ich wielozadaniowość jest pomijana lub nawet niezauważana.
Niestety takie aspekty jak ograniczony dostęp do finansowania, niewystarczająca infrastruktura, różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, nierówny podział obowiązków domowych itp. stanowią barierę do obrania widocznej funkcji w sektorze rolnym.
COPA COGECA odnośnie tego przygotowała listę sposobów, które mogą poprawić sytuację płci pięknej.
Pięć głównych zadań to:
1. Wspieranie inicjatyw na rzecz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także podniesienie jakości i dostępności infrastruktury i usług, co poprawi sytuację i poziom życia osób mieszkających na obszarach wiejskich.
2. Promowanie dywersyfikacji i wielofunkcyjnej działalności na obszarach wiejskich może stworzyć nowe możliwości dla przedsiębiorczyń w sektorach takich jak agroturystyka, sprzedaż bezpośrednia czy rolnictwo społeczne.
3. Spółdzielnie mogą odegrać istotną rolę we wspieraniu kobiet na obszarach wiejskich i tworzeniu możliwości dotyczących zatrudnienia, przedsiębiorczości i lepszego dostępu do rynku na wsi.
4. Jedną z największych przeszkód dla przedsiębiorczości kobiet, którą należy koniecznie się zająć, jest wciąż dostęp do kredytów. Sposoby finansowania przeznaczone dla kobiet w ramach polityki spójności UE oraz polityki w zakresie badań i innowacji powinny być dostępne dla wszystkich regionów, w tym obszarów wiejskich.
5. Aby lepiej zaradzić brakowi równości na obszarach wiejskich, należy gromadzić więcej danych i informacji na temat sytuacji ekonomicznej i społecznej kobiet na wsi.
Zmiany w równouprawnieniu dotykają niemalże każdy sektor na świecie, w tym także rolnictwo. Obecnie w UE 30% kierowników lub właścicieli gospodarstw to kobiety, a 80% kobiet na wsi jest zaszufladkowany jako „żony rolników”. Podejmowane działania na rzecz praw kobiet przyczyniają się do rozwoju gospodarstw rolnych oraz całego sektora rolno – spożywczego. Ze zdwojoną siłą w gospodarstwie jesteśmy w stanie więcej osiągnąć, nie zapominajmy o tym.
Maria Chmal
źródło:https://copa-cogeca.eu/
Zdjęcie: Pixabay