piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Niecodziennie znalezisko w sierakowskich lasach – leśnicy jeszcze czegoś takiego nie widzieli

W poniedziałek 3 sierpnia sierakowscy leśnicy (woj. wielkopolskie) poinformowali na swojej stronie facebookowej o nietypowym znalezisku.

Niestety wyrzucanie śmieci do lasu jest w Polsce nadal spotykanym zjawiskiem. Zwykle dotyczy to wywożenia zużytego sprzętu ADG, plastików, worków ze śmieciami, starych mebli czy opon. Tym razem, to co zauważyli leśnicy zdecydowanie ich zaskoczyło.

Przyczepa zboża z wołkiem

Pomiędzy drzewami, na wolnym „placu” po wycince drzew wywieziona została cała przyczepa zboża. Ziarna pszenicy noszą wyraźne oznaki żerowania szkodników magazynowych. Najprawdopodobniej są to efekty pojawienia się w magazynie wołka zbożowego.

#CzasŹniw #CzyszczenieMagazynów #ŻniwaWLesie Wyrzucanie śmieci do lasu 🌲🥤🍾📺🍾🌲nie jest zjawiskiem nowym. Wydawało nam…

Opublikowany przez Nadleśnictwo Sieraków, Lasy Państwowe Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Wygląda na to, że któryś z lokalnych rolników przeprowadził w czasie żniw czyszczenie magazynów i zdecydował się na wywiezienie zalegającego zboża do lasu.

Sytuacja taka nie powinna mieć miejsca, a odpady po czyszczeniu magazynu należy odpowiednio zutylizować – przekazał nam informację Nadleśniczy z Nadleśnictwa Sieraków.

Co zrobić z odpadami z magazynu?

Na szczęście wołek zbożowy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla środowiska i nie przenosi się na drzewa. Oczywiście taka ilość zboża pozostawiona w jednym miejscu jest problematyczna do zagospodarowania i stanowi przeszkodę dla rozwijającej się pod nią roślinności.

Biologiczne odpady pochodzące z czyszczenia magazynów zbożowych można z powodzeniem utylizować na kompostnikach lub zmieszać je z obornikiem. Po przefermentowaniu nasiona stracą zdolność kiełkowania, nie ma więc ryzyka zachwaszczenia pola przy wywożeniu nawozu.

Fot. Nadleśnictwo Sieraków

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników