czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Niecodzienne wydarzenie w gospodarstwie – krowa urodziła trojaczki!

spot_img

Ciąże wielopłodowe u krów to zjawisko, które zdarza się niezwykle rzadko. Statystyki mówią, że bliźniacze ciąże stanowią jedynie około 5%, a trojaczków zaledwie 0,1% przypadków. W dniu 26 sierpnia 2023 roku, w małej miejscowości Ujazd-Huby, w powiecie Grodzisk Wielkopolski, doszło do takiego niecodziennego porodu.

krowa urodziła trojaczki

Krowa z Wielkopolski urodziła trojaczki

Państwo Marika i Przemysław Kaczmarkowie są dumnymi właścicielami stada krów mlecznych, które przeszło z pokolenia na pokolenie. Hodowlą krów zajmowali się już Dziadkowie i Rodzice Pana Przemka, który wspomina, że jest to drugi przypadek w ich gospodarstwie, kiedy to krowa powiła trojaczki. Inseminator Pan Karol Kasperski z PUZ Parzęczewo, który troszczy się o to stado przez blisko dwie dekady, zaznacza, że jest to jego trzeci taki przypadek w karierze. 

Trójka cieląt – dwa byczki i jałówka

Ojcem krowy, która urodziła trojaczki, jest buhaj Herimont ET,  ojcem 2 byczków i 1 jałówki jest buhaj Danko Wild. Urodzenie trzech cieląt to ogromne obciążenie dla organizmu krowy, co wymaga szczególnego traktowania, dbałości o jej dobrostan oraz odpowiedniego żywienia w celu uniknięcia chorób metabolicznych.

Państwu Kaczmarkom składamy najserdeczniejsze życzenia wszelkiego powodzenia w tej wymagającej dziedzinie rolnictwa.

źródło: wchirz.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x