niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Nie wiesz jak zabezpieczyć gospodarstwo przed ASF? Wybierz się na szkolenie!

spot_img

Rozpoczął się cykl bezpłatnych szkoleń z zasad bioasekuracji gospodarstw rolnych, które mają kształcić rolników jak zabezpieczać gospodarstwa przed wirusem ASF.

Pierwsze szkolenie

Cykl szkoleń rozpoczął się w Bydgoszczy. Pierwsze szkolenie, w którym udział wziął minister Jan Krzysztof Ardanowski zainaugurowało program Integracja wiedzy i doświadczeń w obliczu zagrożenia ASF. Na szkoleniu w Bydgoszczy kilkuset hodowców dowiedziało się, w jaki sposób zabezpieczać swoje gospodarstwa przed wirusem, a pomóc im w tym mają zestawy bioasekuracyjne w których skłąd wchodzi m.in.: środek dezynfekcyjny, opryskiwacz, kombinezony ochronne, ochraniacze na buty wysokie oraz rękawiczki.
Dużym zaskoczeniem wśród hodowców był opryskiwacz, który pojawił się w zestawie. Sprawdzi się on przede wszystkim w dezynfekcji aut wjeżdżających na teren gospodarstwa czy do chlewni. W szkoleniu poza hodowcami brali udział również myśliwi, którzy również otrzymali pomocne zestawy z dodatkowo dołączonymi m.in. workami na dziki.

 

Co obejmuje program?

Program Integracja wiedzy i doświadczeń finansowany jest z Funduszy Promocji Mięsa Wieprzowego, a realizuje go Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP. Projekt zakłada przeszkolenie hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych we wszystkich województwach. Program pozwala przedstawić rolnikom, jak i myśliwym jak łatwo a przede wszystkim nieświadomie można przenieść wirusa do swojego gospodarstwa. Na szkoleniach przedstawiane sa podstawowe zasady, uczestnicy otrzymują wcześniej wspomniane pakiety. Ma to za zadanie pokazać, że tak naprawdę niewielkim nakładem i prostym sposobem można chronić swoje stado przed wirusem.

Kolejne szkolenia zostaną przeprowadzone w województwach: mazowieckim, podlaskim, podkarpackim, lubelskim, wielkopolskim, łódzkim, pomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim.

źródło MRiRW, fot pixabay

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x