Żyto na giełdzie RTRS
Czy rolnicy więcej zarobią?
Od dziś (24 lipca br.), Towarowa Giełda Energii (TGE – GPW) wprowadza na Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS) możliwość handlu wystandaryzowanym ziarnem żyta klasy B i C. Obrót żytem podobnie jak wcześniej wdrożoną pszenicą, prowadzony będzie w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot), co oznacza, że zawarte transakcje podlegać będą natychmiastowemu wykonaniu. Ponadto, operacje realizowane będą równolegle w systemach kursu jednolitego i aukcyjnym.
– Celem jest umożliwienie rolnikom wyższych zarobków w bezpiecznych i transparentnych warunkach, które daje giełda. Natomiast wprowadzenie żyta, czyli następnego produktu do obrotu na RTRS wynika z analizy potrzeb jego uczestników i oznacza przejście do kolejnego etapu rozwoju giełdy rolnej – wyjaśnia Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Na czym to polega?
Obrót żytem, podobnie jak pszenicą, odbywał się będzie w dwóch systemach: w systemie kursu jednolitego oraz systemie aukcyjnym.
Ten pierwszy polega na prowadzeniu przez Giełdę regularnych, cotygodniowych notowań wystandaryzowanych kontraktów na towar przechowywany przez uczestników rynku w autoryzowanych przez TGE magazynach. Wszystkie transakcje na danej sesji, w danym magazynie, zawierane będą po jednym kursie.
Natomiast system aukcyjny polega na organizacji i prowadzeniu przez TGE doraźnych aukcji sprzedaży towaru bezpośrednio od jego właściciela dysponującego własnym magazynem autoryzowanym. Na etapie autoryzacji każdy magazyn wskazuje rodzaj towaru, jaki będzie przechowywał: pszenica i/lub żyto.
Zadania Platformy Żywnościowej
Powyższe zadania realizowane będą w tamach zadań opisywanej już przez nas Platformy Żywnościowej, której podstawą jest TGE – GPW, IRGiT (Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych) i Magazyny Autoryzowane. Giełda zapewnia transparentny obrót towarami rolnymi, izba rozliczeniowa – bezpieczeństwo rozliczeń finansowych, a Magazyny Autoryzowane – wysoką jakość przechowywanego towaru.
Od uruchomienia RTRS na rynku funkcjonują 32 autoryzowane magazyny oraz dopuszczone są 3 domy maklerskie. Okres pilotażowy w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” potrwa do końca sierpnia 2020 r. W tym czasie TGE i IRGiT nie pobierają żadnych opłat od uczestników rynku.
Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MRiRW