sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Nie kierowcy, tylko stacje paliw korzystają z niższych cen w hurcie

spot_img

Na rynku detalicznym panuje w sierpniu stabilizacja bardzo wysokich już cen paliw. Sytuacji kierowców i rolników nie poprawia jednogroszowa obniżka cen średnich diesla i popularnej benzyny, w sytuacji gdy ceny hurtowe 95-ki obniżyły się od początku miesiąca o 17 groszy, a ON o blisko 10 groszy na litrze. Warto w tym miejscu pamiętać, że decydujący wpływ na ceny (pomijając podatki, które stanowią ok. 50% ceny detalicznej) mają stacje paliw państwowych koncernów – Orlen i Lotos.

Spadek cen na hurtowym rynku paliw przyspieszył w ostatnim tygodniu (18-25.08.2021) w wyniku wcześniejszych przecen, jakie dotknęły rynek ropy. Ceny hurtowe benzyny 95 spadły w skali tygodnia o 7 groszy (-6 groszy tydzień wcześniej), a diesel potaniał o 2 grosze (+3 grosze tydzień wcześniej). Przypominam, że notowania ropy Brent zamknęły tydzień (kończący się 20-sierpnia) dużą stratą, ponieważ wpływ kolejnej fali pandemii covid-19 na światową  gospodarkę, a tym samym o przyszły popyt na paliwa, budzi coraz większy niepokój.

Wprawdzie w tym tygodniu (od 23.08.) ceny ropy pną się w górę, to i tak surowiec jest o blisko 5% tańszy niż na zamknięciu lipca.

Według portalu e-petrol.pl 28-go sierpnia za popularną 95-kę trzeba było zapłacić średnio 5,73 zł/l, a ON kosztował 5,42 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia benzyny i ON spadła o symboliczny grosz. Warto zauważyć, że obecne poziomy cen średnich wymienionych paliw są najwyższe od 2012-2013 roku.

Cena średnia benzyny 98 oktanów zatrzymała się tuż przed psychologiczną barierą 6,0 zł/l, ale na niektórych stacjach może znacznie przekraczać już ten poziom.

Tym razem LPG utrzymał swoją cenę średnią na poziomie 2,69 zł/l (po wzroście też o 2 grosze tydzień wcześniej). W lipcu autogaz podrożał o ponad 40 groszy, a jego cena przekroczyła wtedy 2,70 zł/l. Wysokie ceny gazu propan-butan są konsekwencją mniejszej podaży po nałożeniu przez UE sankcji na Białoruś oraz rekordowych cen gazu ziemnego (metan) w Europie.

Mimo ostatnich spadków od początku 2021 roku dwa główne paliwa (Pb95 i ON) podrożały w hurcie odpowiednio o 28%-Pb95 i 18% – ON. Stacje paliw podniosły w tym czasie swoje ceny (średnio) o 26% – benzyna-95 i o 21% – olej napędowy.

Ceny średnie paliw w detalu: 25-08-2021 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,99 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 5,73 zł/l (-1 gr/l);

• ON: 5,42 zł/l (-1 gr/l);
• LPG: 2,69 zł/l (0 gr/l).

Najtaniej za paliwo płacą kierowcy w woj. podkarpackim oraz kujawsko-pomorskim. Najdrożej jest z kolei na Dolnym Śląsku i w woj. świętokrzyskim.

Ceny paliw w kraju

Notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

skali 12 miesięcy ceny, zarówno w hurcie, jak i na stacjach paliw wzrosły o 26-31%.

Zmiany cen paliw w skali roku:

Ceny paliw w hurcie

W środę (25.08.2021) olej napędowy kosztował w oficjalnym cenniku PKN Orlen – 5,210 zł/l, a Pb95 – 5,390 zł/l (cena hurtowa z VAT).

Oznacza to spadek w skali tygodnia (18-25.08.2021) o 7 groszy w przypadku popularnej benzyny i 2 grosze na litrze oleju napędowego. Tydzień wcześniej ceny hurtowe benzyny spadły o 6 groszy, ale diesel podrożał o 3 grosze na litrze.

Od początku tego roku cena hurtowa Pb95 (z VAT) zwiększyła się aż o 1,19 zł/l (+27,8%), a w przypadku ON o 81 gr/l (+18,4%).

W połowie 34-go tygodnia 2021 średnia tygodniowa marża stacji paliw (modelowa) ze sprzedaży ON wyniosła 23 gr/l (+2 gr/l w tygodniu), a w przypadku Pb 95-oktanów 34 gr/l (+5 groszy w skali tygodnia).

Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

Hurtowe ceny diesla są o 20 groszy/l niższe od Pb95:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x