środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

New Holland Exclusive – Lidzbark Warmiński

spot_img

1 sierpnia uczestniczyliśmy w pokazach polowych New Holland Exclusive w Lidzbarku Warmińskim w województwie warmińsko – mazurskim. PHU Perkoz Sp. z o.o. z Lidzbarka Warmińskiego wraz z New Holland Agriculture  zorganizowali dynamiczną prezentację maszyn i nowych rozwiązań, polegającą na jazdach testowych i sprawdzeniu sprzętu podczas prac polowych. Większość prezentowanych maszyn to nowości,  które znajdą się w ofercie New Holland w nowym sezonie.

Testy kombajnów

Podczas testów mieliśmy do dyspozycji dwa kombajny TC 5.90 oraz CR 8.90.

Kombajn TC  5.90 będzie dostępny w ofercie na rok 2019. W kombajnie tym  zamontowany jest już silnik z tzw. emisją Stage 5, jak podkreślali specjaliści z New Holland Agriculture jest to tak zwany finał.   To nad czym przez ponad 20 lat pracowali producenci silników, czyli dochodzenie do najwyższego poziomu emisji spalin jest już w tym kombajnie zrealizowane.

Kolejny testowany kombajn to  model CR 8.90. Kombajn z roku 2017 o  mocy maksymalnej 517 KM, maszyna wyposażona w gąsienice, napęd gąsienicowy Teraflex o szerokości 86 cm, czyli 34 cale.  Zaletą takiego napędu jest mały stopień ugniatania ziemi i bardzo dobre właściwości trakcyjne szczególnie w terenie podmokłym, czy piaszczystym.

Nowe kombajny serii CR posiadają na wyposażeniu nowy system zagospodarowania resztek pożniwnych, który umożliwia drobniejsze cięcie resztek i ich lepsze rozprowadzanie na większej szerokości.

Prasy rolujące

Podczas pokazów żniwynych zaprezentowano dwie prasy rolujące. Pierwsza to prasa zmiennokomorowa, pasowa New Holland Roll-Belt 150 CropCutter. Prasa wykonuje bele od 90 do 150 cm średnicy typowo dedykowana do formowania słomy i bel z materiałów suchych.

Druga prasa to maszyna walcowa, stałokomorowa model Roll Baler 125 o solidnej budowie, przystosowana do belowania nawet najcięższych bel. Model przewidziany jest do formowania bel zielonych, bel kiszonki.  Rafał Galus specjalista z New Holland podczas prezentacji prasy podkreślił, że chcą złamać ten stereotyp i pokazać, że nawet suchą słomę można belować za pomocą Roll Baler 125. I rzeczywiście podczas testów polowych zrobiliśmy suche bele modelem prasy przeznaczonej do produkcji bel zielonych.

„Maszyna roku 2018” T6.175 Dynamic Command

Kolejną testowaną maszyną był ciągnik T6.175 Dynamic Command nagrodzony tytułem „Maszyny Roku 2018” w kategorii ciągników o średniej mocy. Nowością w tym modelu jest skrzynia biegów.  W sercu 3-zakresowych, 8-stopniowych przekładni Semi-Powershift znajduje się podwójne sprzęgło Dual Clutch. Cztery nieparzyste biegi i sprzęgło umiejscowione są na jednym wale, a cztery parzyste biegi wraz z drugim sprzęgłem znajdują się na drugim wale. Moc jest modulowana pomiędzy dwoma sprzęgłami, gdy jeden nieparzysty bieg jest rozłączany przez jedno sprzęgło, drugie załącza przełożenie parzyste. Wszystko odbywa się nieodczuwalnie przez operatora.

Dużym zainteresowaniem  uczestników cieszyły się maszyny towarzyszące traktorom prezentowana była maszyna do uprawy pożniwnej, czyli kultywator podorywkowy. Ponadto w ofercie producent będzie miał kultywatory podorywkowe od mniejszych o szerokości 3-4 metrów, poprzez  kultywatory podorywkowe zawieszane, pół zawieszane dochodzące do szerokości 7 metrów.

Do tego dochodzi gama maszyn do uprawy przedsiewnej, są to maszyny doprawiające glebę o dość dużych szerokościach roboczych dochodzących do 8,3 metra jak i precyzyjne maszyny do uprawy przedsiewnej gdzie hydraulika steruje już głębokością pracy.

Nawet nie wiadomo kiedy zleciało te kilka godzin, naszej pracy na polach przy tropikalnej pogodzie. A praca w klimatyzowanej kabinie w ten upał bezcenna. Podsumowując New Holland Agriculture to niesamowite maszyny, kosmiczne technologie, doświadczeni, zaangażowani pracownicy i nieograniczone możliwości. |MKR

 

 

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x