środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Nawet 2.5 miliona zł na elektrownię lub biogazownię

spot_img

Od 20 lipca br., do wyczerpania środków trwa nabór wniosków o dofinansowanie dla biogazowni rolniczych i małych elektrowni wodnych w ramach Programu Priorytetowego „Agroenergia” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Biogazownie, elektrownie i magazyny

Nabór wniosków dotyczy następujących rodzajów przedsięwzięć:1. zakup i montaż biogazowni rolniczej o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego lub elektrowni wodnej nie większej niż 500 kW;2. zakup i montaż towarzyszących magazynów energii dla instalacji z pkt 1.

Wnioskować mogą rolnicy 

Program skierowany jest do: osób fizycznych – właścicieli lub dzierżawców nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha. Warunkiem skutecznego wnioskowania jest też co najmniej roczne (przed złożeniem wniosku), osobiste prowadzenie gospodarstwa.

Wnioski mogą także składać tzw. osoby prawne będące właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się w przedziale od 1 ha do 300 ha. Tego rodzaju wnioskodawcy również, przez co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania, winni prowadzić działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (kod PKD: 01.61.Z, 01.62.Z lub 01.63.Z). 

Na co można wydać? 

Wnioski należy składać w NFOŚiGW za pośrednictwem Generatora Wniosków o dofinasowanie wyłącznie w formie elektronicznej. Dofinansowanie zyskać mogą przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:

– biogazowni rolniczej o mocy nie większej niż 500 kW wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego,
– elektrowni wodnej nie większej niż 500 kW.
– zakupie i montażu towarzyszących magazynów energii dlaw/w. instalacji.

Nawet 2,5 miliona złotych!

Dofinansowanie ma formę pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych i dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych, przy czym wysokość dotacji podzielono na przedziały w zależności od mocy projektowanej instalacji. I tak w przedziale: do 150 kilowatów (kW), dotowane będzie do 50 procent kosztów kwalifikowalnych (jednak kwotowo nie więcej niż: 1 800 000 zł).  

W przedziale od 150 do 300 kW dotowane będzie także do 50 procent kosztów kwalifikowalnych (jednak kwotowo nie więcej niż: 2 200 000 zł). A w przedziale od 300 do 500 kW, dotowane będzie również do 50 procent kosztów kwalifikowalnych (jednak nie więcej niż: 2 500 000 zł).

Magazyny i terminy  

Natomiast dofinansowanie w formie dotacji dla towarzyszących instalacjom magazynów energii osiągnie pułap do 20% kosztów kwalifikowanych. Jednak w tym przypadku warunkiem udzielenia wsparcia jest zintegrowanie magazynu energii z jej źródłem, co ma być realizowane równolegle w ramach projektu.

Kwalifikowalność kosztów

Dodajmy, że okres kwalifikowalności kosztów obejmuje 01czerwca 2021 r. do 30 czerwca 2027r, a koszty poniesione przed dniem złożenia wniosku o dofinasowanie przez beneficjenta nie stanowią kosztu kwalifikowanego.

Więcej informacji na temat warunków technicznych instalacji oraz warunków przydziału dotacji i pożyczek znaleźć można w specjalnej zakładce na stronie NFOŚiGW. 

Źródło: NFOŚiGW
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x