Co znajdziesz w artykule?
W I półroczu 2021 r. średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych z państwowego zasobu wyniosła 15,1 dt/ha, tj. ponad 1,4 tys. zł rocznie za hektar – poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Czynsz dzierżawny wylicza się na podstawie średniej wartości krajowej ceny skupu pszenicy w danym półroczu podawanej przez GUS. W pierwszym półroczu br. cena ta wyniosła 93,01 zł/dt (100 kg) i była o 18,83 zł wyższa od średniej ceny z II półrocza 2020 r.
Wysokość czynszu zależy od klasy gruntów i ich potencjału produkcyjnego.
KOWR poinformował, że przy wyliczeniu średniej wysokości czynszu wyeliminowano wartości czynszów dla gruntów zabudowanych oraz gruntów o specyficznym charakterze (np. ze złożami kopalin, pod wodami), a także gruntów nierolnych. Z wyliczeń wyłączono również umowy dzierżawy o ponadprzeciętnych wartościach czynszu oferowanych incydentalnie przez niektórych dzierżawców.
Najwyższe czynsze dzierżawne na Mazowszu
Uwzględniając powyższe założenia metodyczne stosowane do wyliczenia wartości czynszu, średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w I półroczu br. została określona na podstawie zawartych w tym półroczu 2436 umów dzierżawy o łącznej powierzchni 25 tys. 709 ha gruntów. Najwyższe czynsze dzierżawne uzyskano w województwie mazowieckim – 27,6 dt/ha, łódzkim – 25,1 dt/ha i małopolskim – 22,2 dt/ha.
Czynsz w górę
W porównaniu do I półrocza 2020 roku, w I półroczu 2021 roku nastąpił wzrost średniej wielkości czynszu o 5,5 dt/ha, przy wydzierżawieniu o 3507 ha mniejszej powierzchni gruntów – 12 proc. i zawarciu 18 umów więcej – 1 proc. – wskazał KOWR. Według stanu na koniec czerwca 2021 r. w dzierżawie pozostawało 1 mln 75 tys. ha, głównie na terenie działania oddziałów: we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Olsztynie i Warszawie. Obecnie zawartych jest ok. 65,5 tys. umów dzierżawy.
Źródło: polskieradio.pl