Co znajdziesz w artykule?
Być może wkrótce poprawi się wykrywalność ASF w populacji dzika, co wpłynąć może znacząco na ogólną skuteczność zwalczania ognisk ASF w krajowych hodowlach trzody chlewnej.
Ocena szybkiego testu
Na obecnym etapie specjaliści z Polskiego Związku Łowieckiego, Głównego Inspektoratu Weterynarii i Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach uczestniczą w ocenie przydatności szybkiego testu do badania obecności antygenu wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASFV) firmy Allbiotech.
Badania na 500 dzikach
Badania terenowe obejmują wykonanie testów na 500 dzikach pozyskanych przez myśliwych. Testy przeprowadzone zostaną w wybranych punktach przechowywania tusz dzików na obszarach województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
W badaniach uczestniczyć będą również Zakłady Higieny Weterynaryjnej właściwe dla Zarządów Okręgowych PZŁ, z terenów których pochodzić będą tusze dzików pobrane do badań.
Czy powstanie szybki test?
Efektem ma być wdrożenie szybkiego testu diagnostycznego zdatnego do stosowania bezpośrednio w terenie przez myśliwych i służby weterynaryjne. Stawką jest tu maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na wyniki badań w celu wykrycia wirusa ASF, a także eliminacja dróg jego rozprzestrzeniania.
Źródło: portal Zarządu Głównego PZŁ
Foto: Pixabay