sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Więcej pieniędzy dla sołectw?

spot_img

Ruch Społeczno – Polityczny Polska2050, podczas dzisiejszej (10 marca br.), konferencji prasowej, która odbyła się przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysunął propozycję zwiększenia kwot refinansowania przez budżet państwa środków wydanych na fundusz sołecki, z obecnych stawek wynoszących (w zależności od zamożności gminy): 20, 30 i 40 procent, do 40, 50 i 60 proc. Uzasadnieniem propozycji rozszerzenia państwowego wsparcia są problemy związane z kryzysem gospodarki i obostrzeniami COVID-19. 

Dodatkowe uprawnienia sołtysów?

Następna propozycja dotyczyła przyznania sołtysom legitymacji skargowych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i umożliwienie im wnoszenia skarg na rozstrzygnięcia finansowe władz gminy. W opinii przedstawicieli Ruchu Polska2050 korzystnym rozwiązaniem byłoby też wprowadzenie możliwości ubezpieczenia sołtysów od odpowiedzialności cywilnej. Miałyby tego dokonywać gminy.

Pozyskiwanie środków UE i krajowych

Polska2050 proponuje też rozszerzenie możliwości aplikowania o środki zewnętrzne przez sołectwa z funduszy norweskich i unijnych. Z myślą o sołectwach i lokalnych inicjatywach – jak proponuje ugrupowanie – należałoby także stworzyć specjalną ścieżkę grantową w Narodowym Instytucie Wolności.

11 marca Dzień Sołtysa 

Powyższe postulaty przedstawiła posłanka Hanna Gill-Piątek. Okazją do tego jest przypadający na jutro (11 marca) Dzień Sołtysa. Dodajmy, że fundusz sołecki funkcjonuje w Polsce od 2009 roku. Fundusz sołecki to środki zabezpieczone w budżetach gmin dla poszczególnych sołectw z przeznaczeniem na działania i przedsięwzięcia służące poprawie warunków życia mieszkańców. Na obszarze kraju ustanowiono ponad 40 tys. sołectw. Inicjatorem i liderem Ruchu Polska2050 jest Szymon Hołownia. 
 
Źródło i foto: profil Polska2050 na Twitter

 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x