sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Na pomoc dla gospodarstw dotkniętych ASF trzeba poczekać

spot_img

Zwalczanie skutków ASF i dobre zabezpieczenie stad przed rozprzestrzenianiem się choroby to dla wielu polskich hodowców trzody chlewnej warunek ekonomicznego przetrwania. Niestety stosowanie skutecznych zabezpieczeń bioasekuracyjnych wiąże się poważnymi wydatkami. Dlatego wszelkie formy wsparcia są teraz bardzo potrzebne.

Refundacja jeszcze w tym roku?

W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o ponowne uruchomienie w tym roku naboru wniosków na refundację do 75% wydatków poniesionych przez producentów rolnych na realizację zadań związanych z bioasekuracją. Wniosek KRIR dotyczył tez uruchomienia wsparcia w postaci wyrównania producentom trzody dochodów utraconych z powodu ASF.

W odpowiedzi resort rolnictwa  poinformował KRIR o podjęciu prac legislacyjnych zmierzających do uruchomienia w bieżącym roku pomocy na wyrównanie utraconych dochodów

De minimis na zakupy

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało również o tym, że istnieje możliwość skorzystania z unijnej pomocy w formie częściowej refundacji wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych. Przy czym tego rodzaju wsparcie udzielane jest w ramach formuły de minimis. Natomiast instytucją wdrażającą jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jednak od 1 stycznia 2021 r.

Niestety w przypadku Polski ogólny łączny limit pomocy de minimis w okresie trzech lat podatkowych (w wysokości 295.932.125,00 euro) został wykorzystany w dniu 7 sierpnia 2020 r. Oznacza to, że do końca 2020 r. żadna nowa pomoc de minimis dla rolnictwa nie może zostać udzielona. Natomiast nowe przeliczenie 3-letniego limitu krajowego nastąpi w 2021 r. i będzie ono obejmowało lata 2019-2021. A zatem pomoc de minimis dla rolnictwa zostanie wznowiona 1 stycznia 2021 r.

Źródło: KRIR
Zdjęcie: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x