środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Monitoring plantacji – pojawiła się pchełka rzepakowa

spot_img

Pojawiają się pierwsze sygnały, że na plantacjach rzepaku pojawiła się pchełka! Pamiętacie cały czas o monitoringu swoich upraw?

Co to za szkodnik?

Pchełka rzepakowa to chrząszcz z rodziny stonkowatych (Chrysomelidae), czarno niebieski lub czarno zielony z metalicznym połyskiem, owalnym ciele długości 3–4 mm i silnie zbudowanej trzeciej parze odnóży. Larwa brudnobiała, długości 6–7 mm, z ciemną głową i 3 parami odnóży tułowiowych i wyrostkami na odwłoku, pokryta szczotkowatym owłosieniem i ciemnymi plamkami.


Dorosłe chrząszcze mogą uszkadzać liścienie i liście wygryzając w nich otwory ograniczając powierzchnię asymilacyjną, w przypadku masowego pojawu aż do całkowitego zeszkieletowania. Większe znaczenie ma żer minujący larw w ogonkach liściowych, nerwach i rdzeniu. W chodnikach wydrążonych przez larwy znajdują się ich brunatne odchody, a uszkodzone rośliny są bardziej podatne na przemarzanie i wtórne porażenia, głównie przez sprawców suchej zgnilizny kapustnych.

Więcej na temat szkodliwości i zwalczania pchełki rzepakowej przeczytasz w naszej najnowszej książce!

Rapool Polska zachęca do wspólnego działania związanego z monitorowaniem z występowania pchełki rzepakowej – CZYTAJ TUTAJ

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x