sobota, 24 lutego, 2024

Głębosz z drugiej ręki. Co wybrać?

spot_img

Przejazdów roboczych po polach w czasie wegetacji roślin jest sporo i niestety przejazdy te negatywnie wpływają na glebę, ponieważ powodują jej nadmierne ugniatanie. Przez to, że na pola wjeżdżają coraz większe i cięższe maszyny, po zbiorach konieczne jest wykonanie głębokiego spulchniania gleby. Warto przejrzeć ofertę i postawić na głębosz z drugiej ręki. Przedstawiamy kilka propozycji.

Przeglądając, na różnych portalach, oferty używanych głęboszy można znaleźć sporo narzędzi o różnych konstrukcjach. Nie brakuje samoróbek, wykonanych we własnym warsztacie. Oprócz tego są konstrukcje firmowe rodzimej, jak i zachodniej produkcji – jest więc w czym wybierać. Przed dokonaniem transakcji warto dobrze przemyśleć wyposażenie głębosza, chociażby w zakresie zabezpieczenia elementów roboczych przed kamieniami czy też elementów dodatkowych takich jak np. wały ugniatające, czy sprzęgi do agregatowania innych maszyn. Niemniej ważna jest dostępność wymiennych dłut i innych części zamiennych. Skoro była mowa o zabezpieczeniach, to najprostszym jest śruba ścinana. Z kolei tam, gdzie są pola z dużą ilością kamieni, przyda się zabezpieczenie non stop, może to być rozwiązanie resorowe lub hydrauliczne. W ofertach nie brakuje sprzętu, w którym można zmieniać szerokość roboczą i liczbę pracujących zębów. Liczba zębów, a co za tym idzie szerokość robocza, musi być dostosowana do mocy posiadanego ciągnika. Głęboka uprawa powoduje duże zapotrzebowanie na moc. Wiele też zależy od warunków pracy i wilgotności gleby.

Głębosz i garażowe konstrukcje


Na kwotę 3500 zł sprzedający wycenił głębosz z trzema zębami spulchniającymi. Urządzenie jest własnej „garażowej” konstrukcji. Na wyposażeniu są koła kopiujące, dzięki którym utrzymywana będzie głębokość robocza. Element spulchniające mają zabezpieczenie śrubowe. Na kwotę 2250 zł jest wyceniony głębosz 3-zębowy o szerokości roboczej 1,6 m. Prześwit pod ramą urządzania własnej konstrukcji jest określony na 85 cm. Sprzęt ma zabezpieczenie śrubowe elementów roboczych. Już za 1999zł można kupić głębosza z 3 zębami mającymi zabezpieczenie śrubowe. Po bokach ramy zamocowane są stalowe koła kopiujące. Natomiast głębosz z 3 zębami, który ma ramę wykonaną z dwóch ceowników hutniczych 160 mm zespawanych ze sobą, kosztuje 3500 zł. Po zdemontowaniu bocznych elementów spulchniających można pracować tylko jednym zębem. Wówczas poradzi sobie z tym narzędziem Ursus C-360, gdy natomiast pracować będą dwa boczne zęby, to poradzą sobie z tym głęboszem ciągniki średniej klasy, a z kompletem zębów narzędzie będzie mogło pracować z ciągnikami o większej mocy. Inna konstrukcja wykonana z profilu zamkniętego jest wyceniona na 2600 zł. Sprzęt ma 3 zęby z możliwością zmiany położenia na ramie. Za 2300 zł można kupić głębosza z 3 zębami, na którym zamontowano wymienne\ redlice wykonane ze stali hardox. Sprzęt ma dodatkowo dołączony wał strunowy.

głębosz

Głębosz Kverneland


Dużo ogłoszeń jest na sprzęt marki Kverneland. Za głębosza, którego wyprodukowano w 2000 r., trzeba zapłacić 2800 zł. Sprzęt ma w dwa zęby spulchniające z zabezpieczeniem śrubowym. Narzędzie tej samej marki i roczniku tyle, że z trzema zębami jest wycenione na 4800 zł. Sprzedający deklaruje nienaganny stan techniczny. Zapotrzebowanie na moc określa na 80-100 KM. Model CLG firmy Kverneland z 3 zębami spulchniającymi z zabezpieczeniem resorowym – jest wyceniony na 7700 zł. W utrzymywaniu głębokości roboczej pomocne są boczne koła kopiujące. Na 5300 zł sprzedający wycenia głębosza Kverneland, z dwoma zębami spulchniającymi z zabezpieczeniem resorowym. Za kwotę 7500 zł można kupić głębosza marki Kverneland, z 2007 roku wyposażony w 5 zębów spulchniających, które wykorzystują zabezpieczenie resorowe. Ponadto na wyposażeniu jest wał Packer.

Cały artykuł na temat głęboszów z drugiej ręki można przeczytać w aktualnym wrześniowym numerze Agro Profil od strony 85!

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x