środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Modernizacja i restrukturyzacja – ostatni moment na złożenie wniosków!

spot_img

Czasu mało, wniosków prawie 10 tysięcy

Już 30 czerwca br. upływa termin składania wniosków na „Modernizację w obszarze D” i „Restrukturyzację małych gospodarstw”.

Do wczoraj (23 czerwca br.), w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowano ponad 6 tys. wniosków od rolników chcących rozwijać swoje małe gospodarstwa i blisko 3,6 tys. wniosków od tych, którzy planują gospodarstwo zmodernizować.

Dla obydwu naborów wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je także dostarczyć za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej.

60 tysięcy na gospodarstwo

Wsparcie na restrukturyzację małego gospodarstwa, wynosi 60 tys. zł. Ta bezzwrotna premia wypłacana jest w dwóch ratach: 80 proc. (48 tys. zł) po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy i 20 proc. (12 tys. zł) po prawidłowej realizacji biznesplanu, dzięki któremu wzrośnie wartość ekonomiczna gospodarstwa.

 

Do 500 tysięcy na modernizację

Natomiast w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych (obszar D)” pomoc przyznawana jest w formie dofinansowania kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizacje inwestycji. Standardowo jest to 50 procent.
Jednak w przypadku, gdy o wsparcie ubiega się młody rolnik lub gdy wniosek składa wspólnie kilku rolników, poziom dofinansowania może być wyższy i wynieść 60 proc. Maksymalna kwota pomocy wynosi 500 tys. zł. Przy czym dla inwestycji niezwiązanych bezpośrednio z budową czy modernizacją budynków inwentarskich lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których jest prowadzona produkcja zwierzęca, rolnik może otrzymać do 200 tys. zł.

Przedłużone terminy

Przypomnijmy, że w związku z utrudnieniami związanymi z  pandemią koronawirusa, z myślą o tym, by jak najwięcej rolników miało szansę ubiegać się o środki z tych dwóch popularnych programów realizowanych w ramach PROW 2014-2020, termin tegorocznych naborów przedłużono o miesiąc. Kończy się on zatem we wtorek 30 czerwca.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Rzecznik ARiMR

150 tys. zł premii dla młodego rolnika. Wnioski od 3 czerwca

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników