czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Co ze zbiorami zbóż w tym roku?

spot_img

Długotrwała susza rolnicza, a także nieodpowiednia ilość deszczu w Europie przyczyniły się do pogorszenia prognoz tegorocznych plonów zbóż. Mniejszego plonowania zbóż można spodziewać się we Francji, Rumunii i krajach Beneluksu. Unijna Jednostka Monitorująca Uprawy szacuje, że plonowanie pszenicy w Unii Europejskiej w 2020 roku będzie na poziome ponad 5,5 tony z hektara. W stosunku do ubiegłorocznego sezonu jest to ponad 6,5% mniej oraz ok. 3% niżej w ciągu pięciu ostatnich lat. Niższe plony szacuje się także w przypadku pszenicy durum na poziomie ok. 3 ton z hektara. Wydajność tegorocznych upraw jęczmienia ocenia się poniżej 5 ton z hektara. W przypadku kukurydzy plonowanie może ulec obniżeniu o 3% (8,2 t/ha). Wydajność żyta europejscy analitycy szacują na 3,9 t/ha, natomiast pszenżyta na 4,06 t/ha. Jeżeli w prognozy odnośnie plonowania żyta i pszenżyta potwierdzą się trakcie żniw, to tych zbóż będzie w 2020 roku więcej niż na przestrzeni pięciu ostatnich lat.

 

Zboża – Identyfikacja agrofagów oraz niedoborów pokarmowych

 

            Ze względu na systematyczny spadek cen tegorocznych zbóż (średnio tygodniowo  o 10 zł za tonę) wśród rolników wzrasta zainteresowanie podpisywaniem umów na tegoroczne zbiory zbóż. W celu podjęcia korzystnej decyzji wielu rolników monitoruje notowania krajowe oraz światowe. Znaczna większość rolników umowy kontraktacyjne podpisuje aktualnie na jęczmień ozimy i rzepak, ponieważ są to pierwsze żniwa i rolnicy nie chcą zapełniać magazynów.  Kolejnym gatunkiem zbóż najchętniej kontraktowanym przez rolników jest pszenica. Swoje zbiory najczęściej kontraktują właściciele bardzo dużych gospodarstw rolnych.

 

Ceny skupu ziarna zbóż i rzepaku oferowane przez krajowych przetwórców oraz podmioty skupowe ze zbiorów 2020 roku przedstawiają się następująco (z dostawą w żniwa)

Autor: Anna Sobczak, SGGW

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników