Co znajdziesz w artykule?
Mobilna instalacja agrofotowoltaiczna (MIA) to innowacyjne, prototypowe rozwiązanie, które ma wspomóc gospodarstwa rolne w Polsce w produkcji roślinnej. Testy i badania z wykorzystaniem gotowej, prototypowej instalacji są prowadzone w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym należącym do Politechniki Bydgoskiej dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Produkcja energii bez wyłączenia gruntów!
Zostały już założone pola doświadczalne z wykorzystaniem różnych gatunków roślin uprawnych, zielarskich, zbożowych oraz roślin bobowatych pod samobieżną instalacją agrofotowoltaiczną. Badania in-situ w RZD Minikowo dostarczą szerokiego spektrum informacji na podstawie danych empirycznych, które będą pochodzić z pomiarów biologicznych, biotycznych, meteorologicznych oraz energetycznych.
Ponadto, MIA to instalacja umożliwiająca uprawę sterowaną gatunków roślin rolniczych i ogrodniczych, w której jednocześnie można prowadzić produkcję polową oraz wykorzystywać energię elektryczną do pracy urządzeń rolniczych w gospodarstwie, takich jak suszenie surowców roślinnych, nawadnianie i ochrona roślin.
Nowy system fotowoltaiczny nie wyklucza gruntów spod uprawy i może być innowacyjnym rozwiązaniem dla gospodarstw rolnych.
Samobieżny system z zaawansowaną technologią i automatyzacją
Polska firma Apply Engineering zaprojektowała i wykonała MIA o łącznej mocy 19,92 kWh, która dzięki technologii bifacjalnej może osiągnąć 23,90 kWh. Instalacja wyposażona jest w dwa falowniki hybrydowe, moduły PV z optymalizatorami, magazyny energii o pojemności 25 kWh, licznik energii oraz moduł 5G LTE.
Cały układ jest samobieżny, posiada napęd 4×4, jest w pełni zautomatyzowany z możliwością pracy w trybie manualnym, wyposażony w lokalizatory GPS, kamery mobilne oraz system mobilnej kontroli toru jazdy i jego położenia.
Potencjał agrofotowoltaiki w walce z suszą i przymrozkami
Badanie potencjału prototypowej instalacji agrofotowoltaicznej w rozwiązywaniu problemów współczesnego rolnictwa, takich jak skutki suszy, przymrozki wiosenne i inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne oraz potencjalne wykorzystanie gruntów rolnych do jednoczesnej uprawy i produkcji energii elektrycznej, prowadzi zespół naukowców z Politechniki Bydgoskiej pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Anny Wendy-Piesik.
„Jako autorka tej koncepcji uważam, że konieczna jest dokładna analiza zastosowania mobilnego systemu agrofotowoltaicznego oraz możliwość zastosowania tego rozwiązania na skalę produkcyjną, uwzględniając dualny sposób wykorzystania tego samego areału.”
Agrofotowoltaika: Klucz do lepszej gleby, ochrony upraw i zrównoważonej produkcji energii
Ocena potencjału produkcji, z uwzględnieniem poprawy warunków glebowych (np. utrzymanie wilgotności) oraz klimatu/mikroklimatu wynikającego z działania prototypu agrofotowoltaicznego (ochrona upraw przed przymrozkami wiosennymi i gradem, lepsze utrzymanie wilgotności gleby i tym samym zapobieganie skutkom suszy), prowadzenie dualnego sposobu wykorzystania pola oraz aspekt prosumencki produkcji energii na potrzeby gospodarstwa rolnego to kluczowe kwestie do rozwiązania.
źródło: Prof. dr hab. inż. Anna Wenda-Piesik, Politechnika Bydgoska