wtorek, 25 marca, 2025
spot_img

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy rozmawiali na temat wymiany handlowej i współpracy w dziedzinie rolnictwa

spot_imgspot_img

Kontynuujemy dialog w sprawach rolnych z Ukrainą

Kwestie dotyczące wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi oraz perspektywy rozwoju polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa to tematy spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Witalijem Kowalem. To już kolejne tego typu spotkanie, zorganizowane w formacie poszerzonym o przedstawicieli organizacji branżowych obu krajów. Szefowi polskiego resortu rolnictwa towarzyszyli wiceministrowie Michał Kołodziejczak oraz Adam Nowak, a także szerokie grono ekspertów.

Zobacz artykuł – „Od czasu wybuchu wojny na Ukrainie zdecydowanie więcej kupujemy tam towarów rolno-spożywczych niż eksportujemy

Stanowisko polskiego resortu rolnictwa

Minister Czesław Siekierski podkreślił pozytywne efekty dotychczasowego dialogu. Potwierdził gotowość strony polskiej do kontynuacji rozmów w tym formacie. Minister zaznaczył także, że Polska chce rozwijać współpracę z partnerami z Ukrainy i wykorzystywać nasze przewagi, jakimi są bliskość geograficzna i polskie doświadczenia w transformacji rolnictwa.

Wiceminister Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę na konieczność poszukiwania wspólnych celów współpracy. Wiceminister Adam Nowak nakreślił obszary potencjalnego współdziałania, wskazując m.in. na doradztwo rolnicze oraz wymianę pokoleń w rolnictwie.

Perspektywiczne obszary współpracy

Polscy eksperci przedstawili informacje nt. produktów perspektywicznych w wymianie handlowej PL i UA w sektorze roślin oleistych oraz wymogów w produkcji rolnej w UE. Obecny na spotkaniu prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowicz, Dziekan Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, zaprezentował  wspólny projekt MRiRW i Politechniki Warszawskiej w obszarze wykorzystania biopaliw.

Duże możliwości rozwoju istnieją także w obszarze naukowo-badawczym. Polskie i ukraińskie instytuty naukowo-badawcze potwierdziły zainteresowanie zacieśnieniem kontaktów.

Strona ukraińska o relacjach rolnych z Polską

Ukraiński minister W. Kowal podziękował stronie polskiej za dotychczasowe wsparcie. Zwrócił uwagę na wpływ wojny na ukraiński sektor rolno-spożywczy. Jak poinformował, obecnie ukraiński eksport odbywa się znowu przede wszystkim przez Morze Czarne. W rozmowie z przedstawicielami polskiej branży rolniczej podkreślił, że polskie rolnictwo jest obecnie o wiele bardziej wydajne niż ukraińskie i zachęcał do podejmowania przez polskie firmy inwestycji na Ukrainie.

Ukraińscy eksperci przedstawili informacje nt. stanu dostosowania ukraińskiego sektora rolnego do standardów UE ws. fitosanitarnych i weterynaryjnych, a także struktury agrarnej na Ukrainie.

Głos organizacji branżowych

Przedstawiciele organizacji branżowych obu krajów poruszyli temat możliwości zacieśnienia współpracy m.in. w sektorze mleczarskim i roślin oleistych. Podczas dyskusji zostały mocno zaznaczone obawy polskich rolników w kontekście przewag konkurencyjnych ukraińskich agroholdingów.

Rozmowy o rolnictwie z udziałem organizacji branżowych Polski i Ukrainy

W marcu br. mija rok od pierwszego spotkania ministrów rolnictwa PL i UA zorganizowanego w formacie poszerzonym o przedstawicieli organizacji branżowych obu krajów. Dotychczas odbyły się 4 takie spotkania. Szefowie resortów rolnictwa Polski i Ukrainy zapowiedzieli, że będą one kontynuowane.

Źródło: MRiRW

spot_imgspot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest


0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x