wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Ministrowie Rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej krytycznie o pracach Komisji Europejskiej

spot_img

Wczoraj w Poznaniu, podczas odbywających się tam Międzynarodowych Targów Żywności i Produktów Ekologicznych Polagra 2020 zorganizowano szczyt z udziałem ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej. Główną tematyką obrad było kształtowanie unijnej Wspólnej Polityki Rolnej w nadchodzącym okresie programowania, a także ocena prac nad Strategiami „Od pola do stołu” i o bioróżnorodności. Ogólna ocena prac była pozytywna jednak Komisji Europejskiej zarzucono brak dostatecznych konsultacji i oceny wpływu proponowanych zmian na rolnictwo.

Trzeba wzmacniać sektory

Ostatecznie ministrowie podpisali wspólną deklarację w której wysoko oceniono porozumienie państw członkowskich Unii Europejskiej w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF) na lata 2021-2020 z 21 lipca 2020 roku. Zdaniem ministrów to ważne rozstrzygnięcie dotyczące poziomu finansowania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i otwarcie drogi do finalizacji negocjacji w sprawie jej reformy. W powyższym kontekście doceniono również zwiększenie ilości  środków finansowych na WPR w stosunku do pierwotnej propozycji Komisji Europejskiej (KE) z 2018 roku.

Należy bardziej dofinansować WPR

Ministrowie zauważyli jednak, że powyższe porozumienia nie gwarantują wystarczającego poziomu finansowania WPR.  Istnieje zatem potrzeba utrzymania i dalszego wzmacniania (szczególnie finansowego) pełnego zakresu unijnych instrumentów, które przyczyniają się do społecznej i gospodarczej stabilności rolnictwa.

Brak konsultacji i bezpieczeństwo

Do negatywów zaliczono natomiast brak odpowiednich konsultacji przy przyjmowaniu przez Komisję Europejską powyższych strategii, a także brak analizy ich faktycznego wpływu na rolnictwo z uwzględnieniem równowagi między wymogami ekologicznymi, a opłacalnością produkcji rolnej i zapewnieniem Europie bezpieczeństwa żywnościowego.

Deklarację podpisali ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej czyli: Republiki Czeskiej, Węgier, Polski i Słowacji a także szefowie resortów rolnictwa z: Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Łotwy, Litwy, Rumunii i Słowenii.

Źródło i foto: MRiRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x