czwartek, 22 lutego, 2024

Minister Puda chwali Polski Ład

spot_img

Trwa intensywna akcja promocyjna założeń tzw. Polskiego Ładu, czyli propozycji programowej partii rządzącej – Prawa i Sprawiedliwości – skierowanej do różnych grup społecznych. W tym kontekście, szerzej o rządowej ofercie dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich, podczas sobotniej (12 czerwca br.), debaty pn. „Polski Ład. Od pola do stołu”, która odbyła się w obiektach Instytutu Zootechniki w podkrakowskich Balicach, mówił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. 

Co dla rolników? 

Podczas debaty Minister Grzegorz Puda przedstawił najważniejsze elementy rządowego programu, które służyć mają wspieraniu rolnictwa i rozwojowi obszarów wiejskich. Zaliczył do nich: wyższe dopłaty do paliwa dla rolników,uwolnienie rolniczego handlu detalicznego, przyjęcie Ustawyo Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych, zwiększenie wydatkowania środków Unii Europejskiej na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich, opracowanie Kodeksu Rolnego,uporządkowanie i rozszerzenie obsługi rolniczych spraw za pośrednictwem Internetu (tzw. e-okienko dla rolnika),tworzenie i rozwój Centralnego systemu informatycznegozasobu państwowej ziemi, cyfrowego systemu pozwalającegona identyfikowanie żywności „od pola do stołu” i satelitarnegosystemu monitoringu upraw rolniczych.

10 unijnych miliardów w KPO

Przy okazji Minister Puda przypomniał, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla rolnictwa, który ma być finansowany ze środków Unii Europejskiej, wynegocjowano kwotę 10 mld zł. Jak zauważył szef resortu będą to dodatkowe środki, które trafią na polską wieś poza dotychczasowymi instrumentami pomocowymi Unii Europejskiej wspierającymi rozwój polskiej wsi, takimi jak np. Wspólna Polityka Rolnadla UE i polityka spójności.

Rodzinne gospodarstwa rolne

Sporo uwagi Minister Rolnictwa Grzegorz Puda poświęcił też konsultowanemu obecnie projektowi Ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych.

– To ustawa, która tak naprawdę ma przywrócić godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwo rolnym, po to, aby rolnicy mogli czuć się bezpiecznie, aby byli przekonani o tym, że ich działalność w terenach wiejskich przynosi efekty nie tylko im, ich rodzinom, ale również wszystkim Polakom i wszystkim konsumentom – wyjaśniał Minister Grzegorz Puda.– Gdy podsumujemy wszystkie korzyści, jakie płyną z ustawy, to śmiało można stwierdzić, że prawie 100 procentgospodarstw rolnych skorzysta z tych zmian. Będą to korzyści: podatkowe, gospodarcze, społeczne, edukacyjne, związane z dziedziczeniem, dotyczące wsparcia klęskowego oraz gwarancji wypłaty wynagrodzenia za płody rolne.

Emerytury i dopłaty do paliwa

Podczas spotkania w Balicach Minister przedstawił też plany dotyczące zmian w zasadach przechodzenia na rolniczą emeryturę.

– Obecnie rolnik, który chce przejść na emeryturę musi zdać swoje gospodarstwo. Chcemy to zmienić. Pragniemy by rolnik, który przechodzi na emeryturę miał takie samo prawo jak osoba, która nie prowadzi działalności rolniczej, czyli przechodząc na emeryturę będzie mógł dalej pracować. Do tego właśnie zmierzamy – zapewnił Minister Grzegorz Puda.

Szef resortu rolnictwa poinformował także uczestników debaty o stanie prac nad zwiększeniem stawki dopłaty do paliwa rolniczego. Z jego zapewnień wynika, że wkrótce przeprowadzone zostaną prace legislacyjne w zakresie podwyższenia limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej, tak aby projektowane zmiany stawek weszły w życie już od 1 stycznia 2022 r. Zakłada się zwiększenie stawki dopłaty do 110 zł/1 ha.

Dodajmy, że w sobotnim spotkaniu w podkrakowskich Balicach uczestniczył też Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki. 

Źródło i foto: MRiR

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x