Szybkie zgłaszanie szkód
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski apeluje do rolników, o jak najszybsze zgłaszanie start spowodowanych susza, najpóźniej do końca przyszłego tygodnia.
Ze względu na panujące warunki klimatyczne, czyli znacznie przyspieszoną w tym roku wegetację i w wielu regionach rozpoczęte już żniwa nie będzie możliwe oszacowanie start w późniejszym terminie. Po apelu ministra wzrasta również liczba komisji zajmujących się szacowaniem strat. Wszystko ma na celu jak najszybsze uruchomienie wsparcia dla rolników, którzy zostali poszkodowaniu w wyniku wystąpienia suszy w całym kraju.
Jak obecnie wygląda sytuacja?
W 1792 gminach działają komisje a dotychczasowe dane pokazują ze 66 387 gospodarstw rolnych zostało poszkodowanych przez suszę. Łącznie oszacowano, że powierzchnia 1,2 mln hektarów została dotknięta suszą.
Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, który podaje dane oparte na opracowanych wartościach klimatycznego bilansu wodnego oraz w oparciu o kategorię gleb. Dane podawane są dla wszystkich gmin Polski , których łącznie jest 2478.
Na dzień 11 lipca br. w odniesieniu do zbóż jarych zagrożonych suszą było 1437 gmin (57,99%), zbóż ozimych i roślin bobowatych – 1227 (49,52%), krzewów owocowych – 1153 (46,53%).
Szczególnie dużą powierzchnię upraw zbóż jarych susza objęła w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim (od 67,07 do 81,89% gruntów ornych tych województw).
Podobne wartości odnoszą się do zbóż ozimych i roślin bobowatych w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, podlaskim, wielkopolskim, (od 51,33 do 68,72% gruntów ornych tych województw).
Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
fot. firmowe