piątek, 22 października, 2021
spot_img

Pogoda na zarazę ziemniaczaną

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Wczoraj przez Polskę przetoczył  się front burzowy z licznymi lokalnymi deszczami. Miejscami suma opadów wczoraj przekroczyła nawet 60 mm. Taki deszcz zanotowano np. w Janowcu Wielkopolskim w kujawsko-pomorskim. Nawet jeśli w naszym regionie odnotowaliśmy niższe opady musimy zwrócić uwagę na wystąpienie zarazy ziemniaczanej. W tym sezonie na polach nie deszczowanych niektóre zabiegi zostały opóźnione bądź pominięte. Zaraza najlepiej rozwija się w temperaturze 21 stopni C, przy bardzo wysokiej wilgotności powietrza zbliżonej do 100%.

Dobre fungicydy na zarazę ziemniaka

Do ochrony w pełni rozwiniętych ziemniaków, gdy infekcja przebiega w roślinie najwyższą skuteczność wykazują fungicydy wgłębne oraz systemiczne. Nie zaleca się stosowania fungicydów o działaniu wyłącznie kontaktowym. Oferta producentów w fungicydy nie jest szeroka. Zawiera kilka fungicydów z górnej półki charakteryzujących  się  wysoką skutecznością (Axidor Proxanil, Cabrio Duo 112 EC, Infinito 687,5 SC oraz Pyton Consento 450 SC). Jest też grupa fungicydów które posiadają dwa najbardziej pożądane mechanizmy działania – wgłębny oraz systemiczny, a do tego także kontaktowy. Jest to Carial Star 500 SC oraz Vima-Mandikonazol.

Dziś kolejny dzień deszczowej pogody z umiarkowaną temperaturą, która będzie sprzyjała rozwojowi zarazy. W tej sytuacji wykonanie zabiegu jednym z kilku dobrych fungicydów jest konieczne.

Ziemniak. Identyfikacja agrofagów oraz niedoborów pokarmowych – książkę dr hab. Katarzyny Rębarz kupisz w naszym sklepie https://agroprofil.pl/sklep/

 

-REKLAMA-spot_imgspot_img

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

[td_block_social_counter facebook="magazynrolniczy" style="style6 td-social-boxed" open_in_new_window="y" f_counters_font_family="394" f_network_font_family="891" f_counters_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_network_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIiwicG9ydHJhaXQiOiI5In0=" counter_color="#ffffff" counter_color_h="#ffffff" network_color="#ffffff" network_color_h="#ffffff" tdc_css="eyJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjMwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3NjgsInBob25lIjp7Im1hcmdpbi1ib3R0b20iOiI0MCIsImRpc3BsYXkiOiIifSwicGhvbmVfbWF4X3dpZHRoIjo3NjcsImFsbCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiNDAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19" twitter="AgroProfil" youtube="channel/UC_ihWVO4q56jp1TByKKa0yQ"]

Ostatnie artykuły