środa, 22 września, 2021
spot_img

Media w Polsce protestują!

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Będąc wydawnictwem nagłaśniamy i relacjonujemy protesty rolników, ich problemy oraz informujemy o wszystkim, co ważne dla całej branży rolniczej. Nie pozostajemy bierni wobec akcji „media bez wyboru”. Bez niezależnych mediów rolniczych nie będzie możliwy prawdziwy przekaz na temat istotnych spraw rolników i polskiej wsi.

Dziś wolne media w Polsce protestują przeciwko haraczowi, jaki chce na nie narzucić rząd poprzez wprowadzenie dodatkowego podatku od reklam emitowanych w telewizji, radiu i internecie. Rząd czyni to pod pretekstem walki z pandemią Covid-19. Wiele serwisów nie publikuje dziś żadnych tekstów, nie nadają największe telewizje. Nie działają też portale internetowe.

Zamiast wiadomości możemy zapoznać się z listem mediów do władz i liderów ugrupowań politycznych, który publikujemy poniżej.

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

“Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

– osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści, 
– ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie, 
– pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł, 
– faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19″.

Sygnatariusze listu to:

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura 
Agora S.A. 
AMS S.A. 
Bonnier Business Polska 
Burda Media Polska 
CANAL+ 
Dziennik Trybuna 
Dziennik Wschodni 
Edipresse Polska 
Eleven Sports Network sp. z o.o. 
Gazeta Radomszczańska 
Gazeta Żoliborza 
Green Content sp. z o.o. 
Gremi Media S.A. 
Grupa Eurozet 
Grupa Interia.pl sp. z. o.o. 
Grupa Radiowa Agory sp. z o.o. 
Grupa RMF 
Grupa Wirtualna Polska 
Grupa ZPR 
Helios S.A. 
Infor Biznes 
Kino Polska TV S.A. 
Lemon Records sp. z o.o. 
Marshal Academy 
Music TV sp. z o.o. 
Muzo.fm sp. z o.o. 
naTemat.pl 
OKO.press 
Polityka 
Polska Press Grupa 
Ringier Axel Springer Polska 
STAVKA sp. z o.o. 
Superstacja sp. z o.o. 
Telewizja Polsat sp. z o.o. 
Telewizja Puls sp. z o.o. 
Telewizja Regionalna TVT 
TIME S.A. 
TV Spektrum sp. z o.o. 
TVN S.A. 
Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin 
Tygodnik Powszechny 
Wydawnictwo Bauer 
Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan 
Wydawnictwo Magraf 
Wydawnictwo Nowiny 
Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze – Tygodnik Podhalański;

-REKLAMA-spot_imgspot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
568ObserwującyObserwuj
8,420SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x