niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Masz problemy ze zadłużeniem? ARiMR ma dopłacać do kredytów restrukturyzacyjnych

spot_img

Na konferencji 28 marca minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel poinformował, że w odpowiedzi na wnioski organizacji rolniczych i rolników, został stworzony projekt ustawy nad którą pracowano przez ostatnie pół roku. Ma ona pozwolić pomóc rolnikom, którzy nie są w stanie regulować swoich zobowiązań. Projekt ustawy jest już po konsultacjach, a główne jego założenia projektu ustawy przedstawił szef resortu. Zadłużonym gospodarstwom rolnym proponowane są cztery formy pomocy:

  • udzielanie przez ARiMR dopłat do oprocentowania bankowych kredytów restrukturyzacyjnych w celu restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących  gospodarstwo rolne znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej,
  • udzielanie przez ARiMR pożyczek na spłatę zadłużenia  podmiotów prowadzących  gospodarstwo rolne znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej,
  • udzielanie przez KOWR gwarancji spłaty bankowych kredytów restrukturyzacyjnych,
  • przejęcie zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne przez KOWR

Minister podkreślił, że ustawa, która jest tak wyczekiwana przez rolników powinna zostać uchwalona w czerwcu bieżącego roku.

Z oferowanej pomocy mogą skorzystać rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą przez minimum trzy lata przed dniem utraty zdolności do obsługi zadłużenia.

W przypadku, gdy rolnik zdecyduje o przekazaniu użytków rolnych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w zamian za przejęcie jego zadłużenia przez KOWR to wtedy dotychczasowy właściciel gospodarstwa rolnego będzie mógł korzystać z prawa pierwszeństwa do:

  • dzierżawy przekazanych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nieruchomości rolnych,
  • do zakupu przekazanych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa nieruchomości rolnych w okresie nie krótszym niż  po upływie pięciu lat od dnia przejęcia nieruchomości rolnych do przekazanych do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Przez okres 20 lat Krajowy Ośrodek Doradztwa Rolniczego nie będzie mógł sprzedać przejętych nieruchomości rolnych od zadłużonego rolnika, z wyjątkiem sprzedaży na rzecz tego rolnika, na jego wniosek.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x