środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Luty był rekordowy w eksporcie ukraińskich zbóż drogą morską

spot_img

W lutym tego roku obroty towarowe portów Wielkiej Odessy wyniosły 8 mln ton, z czego 5,2 mln ton stanowiły produkty ukraińskich rolników.

Według Ministerstwa Wspólnot, Terytoriów i Infrastruktury są to rekordowe wielkości eksportu nie tylko w przypadku korytarza ukraińskiego, ale także w okresie inwazji Rosji na pełną skalę.

Stopniowo zbliżamy się do przedwojennych wielkości eksportu przez te porty. Dziś ponad 90% całego eksportu produktów rolnych odbywa się przez porty Wielkiej Odessy i porty naddunajskie. Ukraina pozostaje jednym z głównych gwarantów bezpieczeństwa żywnościowego. Dotyczy to zwłaszcza eksportu zbóż do Afryki i Azji. Od uruchomienia ukraińskiego korytarza 42 kraje odebrały prawie 28 mln ton ładunków, z czego 19 mln ton to zboża i rośliny oleiste” – powiedział Oleksandr Kubrakow, wicepremier ds. naprawy gospodarczej oraz minister rozwoju wspólnotowego, rozwoju terytorialnego i infrastruktury.

Obecnie do wejścia do portów w Odessie, Czarnomorsku i Piwdennym oczekuje 113 statków, któe załądują 3 mln ton ładunków.

Ukraina wyeksportowała w tym sezonie blisko 30 mln ton zbóż

Według stanu na 1 marca w sezonie 2023/2024 Ukraina wyeksportowała 29 mln 681 tys. ton zbóż i roślin strączkowych, czyli o 2 mln 616 tys. ton  mniej niż w roku ubiegłym.  Informuje o tym strona internetowa Ministerstwa Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy.

Eksport ukraińskiej pszenicy wyniósł 11 mln 772 tys. ton, czyli o 434 tys. ton więcej niż w roku ubiegłym. Ukraińscy rolnicy wyeksportowali także 1 mln 623 tys. ton jęczmienia i 1,0 tys. ton żyta. Eksport ukraińskiej kukurydzy wyniósł 16 mln 006 tys. ton, czyli o 2 mln 598 tys. ton mniej niż w roku ubiegłym. Ponadto wyeksportowano 74,1 tys. ton mąki, czyli o 24,8 tys. ton,  mniej niż przed rokiem.

Eksport produktów rolnych w pierwszej połowie sezonu 2023/24 jest o 17% niższy niż w sezonie poprzednim.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy,  Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x