piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Lutowy rynek ciągników

spot_img

Rolnicy wg danych z CEPIK w lutym kupili i zarejestrowali 782 szt. nowych ciągników. Jest to najmniejsza liczba od dwóch lat. Wówczas odnotowano odpowiednio 848 szt. i 804 szt. rejestracji nowych traktorów. Po dwóch pierwszych miesiącach w kraju pracuje w sumie 1494 szt. nowych ciągników. Ta liczba to o 29 szt. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadek rejestracji w stosunku do poprzedniego roku to tylko 1,9%.Największą liczbą zarejestrowanych ciągników może się pochwalić marka New Holland. Rolnicy kupili i zarejestrowali 234 niebiesko-białe ciągniki. Jest to o 52 szt. mniej niż przed rokiem. Udział rynkowy tego producenta na koniec lutego wynosi 15,7%. Jest to o 3,1 punktu procentowego mniej niż rok wcześniej.

Na drugim miejscu jest marka John Deere z ilością zarejestrowanych 228 szt. zielono-żółtych ciągników. Jest to o 27 szt. więcej niż w ubiegłym roku. Udział rynkowy tego producenta wynosi 15,3%. Jest to 2,1 pp więcej niż rok wcześniej. Trzecie miejsce należy do marki Kubota. Rolnicy kupili i zarejestrowali 182 pomarańczowych ciągników. Jest to o 6 szt. więcej niż przed rokiem. Udział rynkowy tej marki wynosi 12,2%. Na czwartym miejscu uplasowała się marka Deutz-Fahr. Udało się jej. zarejestrować 154 ciągniki. Jest to o 57 szt. więcej niż przed rokiem. Deutz-Fahr osiąga 10,3% udziałów rynkowych, to jest aż o 3,9 pp więcej niż po dwóch miesiącach 2022 roku.

Marka Case IH jest na piątym miejscu z wynikiem 105 szt. zarejestrowanych traktorów. Daje to 7,0% udziałów rynkowych. Patrząc przez pryzmat mocy to na pierwszym miejscu w ciągnikach o mocy do 30 KM jest marka Solis. W kat. 30- 50 KM liderem jest Kubota. Z kolei w kat. 51-100 KM pierwsze miejsce zajmuje marka New Holland, w kategorii 100-140 KM – Deutz-Fahr. Natomiast w kategorii powyżej 140 KM liderem jest marka John Deere

Krzysztof Grzeszczyk
Krzysztof Grzeszczyk
Redaktor Naczelny, technika. Posiadam własne gospodarstwo rolne o profilu roślinnym i zwierzęcym, pochodzę z rodziny rolniczej i całe życie związany jestem z rolnictwem.

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x