środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Lokalne Partnerstwa ds. Wody elementem walki z suszą w Wielkopolsce

spot_img

Współpraca z ekspertami, szkolenia na temat metod retencji wody, wymiana doświadczeń w tym zakresie, ale także realne działania mające na celu zwiększenie poziomu wody dostępnej dla wielkopolskich rolników – takie są cele Lokalnych Partnerstw do spraw Wody, które już od końca 2020 roku powstają w województwie wielkopolskim z inicjatywy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. 

Problem suszy jest jednym z największych wyzwań przed jakimi stoi województwo wielkopolskie oraz tutejsi rolnicy.

– Dla Wielkopolski charakterystyczny jest niekorzystny bilans wodny, opady poniżej średniej krajowej, bardzo uboga retencja sztuczna i naturalna oraz coraz częstsze zjawiska suszy –mówi Michał Sosiński z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, który ze strony WODR koordynuje proces tworzenia Lokalnych Partnerstw ds. Wody w Wielkopolsce.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i problemom rolników jeszcze pod koniec 2020 roku w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu została powołana grupa robocza ds. wody. To z kolei zapoczątkowało proces powstawania w poszczególnych powiatach w regionie Lokalnych Partnerstw ds. Wody. To inicjatywa realizowana w ramach Sieci Na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i Na Obszarach Wiejskich.

– Należy podjąć działania aktywizacji lokalnych podmiotów mających do czynienia i z wody, by zwiększyć retencję na obszarach rolniczych – nie ma wątpliwości Michał Sosiński. I temu właśnie mają służyć LPW.

– Ma to być forum wymiany dotychczasowych doświadczeń związanych z zarządzaniem poziomem wody oraz podejmowania inicjatyw zmierzających do poprawy poziomu retencji, w tym, w przyszłości, także inicjatyw inwestycyjnych – tłumaczył Michał Sosiński.

I dodawał: – Wspólne działania mają spowodować, że w perspektywie lat uciążliwości związane ze zjawiskami suszy zaczną być mniej dotkliwe.

Celem LPW jest także podniesienie świadomości w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą wśród mieszkańców. – W naszych planach jest współpraca z ekspertami, przeprowadzanie szkoleń działania promocyjne na rzecz racjonalnej gospodarki wodą czy przygotowywanie programów edukacyjnych – mówi Michał Sosiński.

Co ważne, przystąpienie do Lokalnych Partnerstw ds. Wody nie jest trudne. – Jesteśmy otwarci na zainteresowanie ze strony innych podmiotów. Jedynym warunkiem jest zainteresowanie tą tematyką. Członkostwo jest otwarte i następuje poprzez złożenie deklaracji – wyjaśnia Michał Sosiński.

Tylko w 2021 roku Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu zorganizował 65 spotkań w ramach tworzenia struktur Lokalnych Partnerstw ds. Wody we wszystkich 31 powiatach województwa. 

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x