Co znajdziesz w artykule?
Po obu stronach Atlantyku ceny pszenicy odbiły w górę na ostatniej w lipcu sesji. Wynikało to z realizacji zysków z krótkich pozycji spekulacyjnych po serii ostatnich spadków. Unijny kontrakt wsparty został dodatkowo malejącymi szacunkami zbiorów pszenicy we Francji.
Pszenica taniała w lipcu po obu stronach Atlantyku
Na giełdzie w Paryżu kontrakt wrześniowy na pszenicę zamknął lipiec ceną 220,25 eur/t, co oznacza spadek o 3,5 euro (-1,6%) na przestrzeni minionego miesiąca. Warto zwrócić uwagę, że w tym samym czasie (lipiec) amerykańska pszenica zaliczyła spadek dwukrotnie większy.
Francuskie Stowarzyszenie Producentów Pszenicy oszacowało krajowe zbiory na tylko 26 mln ton w porównaniu do 29,4 mln ton prognozowanych przez KE i 34,7 mln ton w 2023 roku.
Możliwe odbicie na rynku giełdowym pszenicy jest ograniczone skalą oczekiwanych zbiorów pszenicy w USA i silną konkurencją rosyjskiej pszenicy na międzynarodowym rynku. USDA oczekuje, że krajowa produkcja pszenicy wzrośnie z 49 mln ton w 2023 roku do prawie 55 mln ton w tym roku. W ostatnim czasie rosną też prognozy zbiorów pszenicy w Rosji ogłaszane przez lokalne agencje analityczne.
Wycena unijnej kukurydzy nie zmieniła się w skali miesiąca
Kukurydza w Paryżu zamknęła lipiec ceną 205,25 eur/t, co oznacza powrót notowań do poziomu z końca czerwca tego roku. W skali miesiąca unijna kukurydza nie zmieniła ceny, skutecznie opierając się presji płynącej z giełdy w Chicago. Tam amerykański kontrakt na kukurydzę zakończył lipcowe notowania na 4-letnich minimach, tracąc 2% w skali miesiąca. Różne zachowanie unijnego i amerykańskiego kontraktu na kukurydzę wynika z dobrych perspektyw zbiorów za Atlantykiem przy spadkowym trendzie prognoz produkcji kukurydzy w Europie, w tym na Ukrainie.
W Paryżu rzepak potaniał w lipcu o 5%
Kontrakt na unijny rzepak z dostawą w sierpniu zamknął lipiec (ostatni dzień obrotu tą serią) ceną 462 eur/t po dużym środowym odbiciu (w ślad za ropą). Nadal jednak seria sierpniowa rzepaku potaniała prawie 25 euro (5%) w stosunku do poziomu zamknięcia czerwca. W tym samym czasie (lipiec) amerykański kontrakt na soję stracił na wartości ponad 6% i notowany jest w okolicy 4-letnich minimów (analogicznie jak kukurydza i pszenica).
Unijne kontrakty na zboża i rzepak pozostają relatywnie droższe od swoich amerykańskich odpowiedników
Nawet po ostatnich przecenach poziomy notowań obu zbóż (pszenica i kukurydza) oraz rzepaku w Paryżu pozostają znacznie powyżej wieloletnich minimów z początku roku. Wynika to z niesprzyjającej pogody a w konsekwencji spadających prognoz tegorocznych zbiorów tych upraw w UE i na Ukrainie. W tym samym czasie amerykańskie kontrakty zaliczają ok. 4-letnie minima.
Zmiany okresowe notowań kontraktów giełdowych (tabela)
Wykresy notowań najbliższej serii kontraktu futures (zamknięcie z 31.07.2024)
Paryż – pszenica:
Paryż – kukurydza:
Paryż – rzepak:
Chicago – pszenica:
Chicago – kukurydza:
Chicago – soja:
Źródło cen: Euronext-Paryż, CBoT, wykresy pochodzą z e-WGT