wtorek, 28 września, 2021
spot_img

Laktopol nową nadzieją Bielmleku?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Jest pozytywna decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie wniosku złożonego 28 grudnia 2020 r. przez P.P.H.U. Laktopol odnośnie nabycia części mienia Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek. Dodajmy, że wcześniej podobne działania podejmowała już OSM Piątnica. Ta jednak ostatecznie odstąpiła od przygotowań do transakcji.

Szansa dla zakładu?

O sytuacji Bielmleku informowaliśmy już kilkukrotnie. Teraz jednak na horyzoncie pojawił się nowy gracz – Grupa Polindus-Laktopol, która z końcem ubiegłego roku podpisała z Bielmlekiem umowę o dzierżawę tzw. zwartej części zakładu. Wiadomo też, że dzierżawa Bielmleku będzie trwała do rozstrzygnięcia dotyczącego postępowania sanacyjnego, czyli do głosowania nad ewentualnym układem w postępowaniu sanacyjnym (naprawczym).

Potrzebna zgoda wierzycieli

Trudno jednak dziś powiedzieć, kiedy do tego głosowania dojdzie. Możliwe, że sprawa rozstrzygnie się dopiero w drugiej połowie bieżącego roku. W głosowaniu uczestniczyć mają wszyscy wierzyciele bielskiej spółdzielni, których jest około tysiąca. I dopiero, gdy wszyscy oni wyrażą zgodę, dojdzie do finalnej sprzedaży Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek Grupie Polindus-Laktopol.

Laktopol przejął dostawców

Póki co jeszcze na początku grudnia ubiegłego roku Bielmlek skupował od okolicznych rolników mleko lecz samodzielnie już tego nie robi. Wszystkich dostawców mleka przejął Laktopol. To wynik zobowiązań tej firmy złożonych podczas negocjacji dotyczących umowy dzierżawy. Znawcy rynku są też zdania, że Laktopol chce jak najszybciej uruchomić bielską proszkownię mleka, a to z uwagi własne potrzeby remontowo-przerobowe. 
Grupa Polindus-Laktopol specjalizuje się m.in. w produkcji odtłuszczonego mleka w proszku, serwatki słodkiej w proszku i preparatów mleczno-tłuszczowych. 

Nowa odsłona sprawy

Dodajmy, że o problemach finansowych Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim zaczęło być głośno w lipcu 2019 r., gdy firma liczyła prawie 900 udziałowców. Spółdzielnia była winna pieniądze rolnikom za trzymiesięczne dostawy mleka i swoim pracownikom wypłaty. Od tego czasu rolnicy kilkakrotnie protestowali przed Bielmlekiem. W listopadzie 2020 r. OSM Piątnica wygrała ogłoszony przez sądowego zarządcę spółdzielni konkurs na przejęcie mleczarni. Jednak po miesiącu (ze względu na ryzyko związane z kosztami działania Bielmleku) zrezygnowała. Teraz jednak pojawiła się nowa nadzieja a decyzja UOKiK to zielone światło. 

Źródła i foto: Bielmlek, UOKiK

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
571ObserwującyObserwuj
8,490SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x