piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Kukurydza na medal!

spot_img

„Kukurydza na medal” pod takim hasłem odbyła się pierwsza konferencja firmy Syngenta, z cyklu Konferencje Zimowe Online. Pandemia ograniczyła spotkania w formie tradycyjnej. Jednak dzięki możliwościom nowoczesnej techniki, mamy możliwość stałego dostępu do wiedzy.

Pierwsza z konferencji firmy Syngenta poświęcona była uprawie kukurydzy. Podczas spotkania Marcin Bednarczyk (specjalista od upraw zbożowych firmy Syngenta) i Karol Kozłowski (menager ds. nasion kukurydzy firmy Syngenta) przedstawili strategie, które pozwalają na uzyskiwanie wysokich plonów. Eksperci firmy Syngenta szczególna uwagę poświęcili zagadnieniom planowania zasiewów, samego siewu oraz odchwaszczania. Jak przekonywali prelegenci, te pierwsze kroki, są niezbędnym elementem  w uzyskiwaniu wysokich plonów.

O czym pamiętać przed siewem?

Eksperci firmy Syngenta zalecają unikanie zbyt głębokiej uprawy gleby wiosną, gdyż kukurydza wymaga gleby, która osiądzie. Znacznie lepsza pod uprawę kukurydzy jest orka zimowa. Kukurydza dobrze radzi sobie także w uproszczeniach, jednak w tym przypadku należy pamiętać o właściwym odchwaszczaniu. Kolejna sprawa to właściwe nawożenie, szczególnie fosforem, ponieważ majowe spadki temperatur mogą spowodować ograniczanie pobierania tego pierwiastka, co objawia się fioletowym zabarwieniem liści w tym okresie. Pamiętajmy również o odpowiednim terminie siewu. Karol Kozłowski wspomniał o dwóch roślinach wskaźnikowych, mniszku lekarskim i czeremsze. Jeżeli w okolicach naszego pola kwitną mniszki, ale nie pojedynczo, a w większej ilości, to możemy zbadać temperaturę i rozpocząć siewy. Temperatura optymalna do wysiewu odmian typu flint to ok. 7°C, natomiast odmiany typu dent wymagają wyższych temperatur (9-10°C). Uwagę warto również na głębokość siewu. Na glebach ciężkich najlepiej wysiewać kukurydzę na głębokość 4 -5 cm. Natomiast na lekkich 5-7 cm, a nawet d 8 cm. Ciekawostką jest również to, że wysiewając kukurydzę w kierunku N-S plon może być większy o 6-7% w stosunku do innych zasiewów. Jeżeli zainteresował Państwa ten temat zapraszam do marcowego wydania miesięcznika Agro Profil. Znajdziecie się w nim zarówno relacja z konferencji firmy Syngenta, jak również artykuł mojego autorstwa na temat właściwego przygotowania się do siewu kukurydzy.

Kukurydza na  medal? Ważna jest odmiana

Prelegenci przekonywali również, że niezwykle ważny jest dobór odmiany do stanowiska. Przedstawili również najnowsze odmiany kukurydzy z przeznaczeniem do uprawy na ziarno i kiszonkę. Wśród odmian kiszonkowych eksperci firmy Syngenta zwrócili uwagę na trzy SY Amfora, SY Feronia i SY Nomad. SY Amfora to odmiana o bardzo wysoka strawność włókna oraz całych roślin, bardzo wysokiej zawartości skrobi, bardzo wysokich roślinach pozwalających uzyskać bardzo dobry plon suchej masy. Odmiana charakteryzuje się bardzo mocnym parametrem wczesnego wigoru oraz stay green. Polecana na gleby wolniej nagrzewające się. Sprawdzi się najlepiej na dobrych i bardzo dobrych stanowiskach. Kolejna odmiana to SY Feronia, która sprawdzi się w każdych warunkach. Charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym, dzięki czemu polana jest na gleby wolniej nagrzewające się. Odmiana o bardzo mocnym stay green. SY Nomad polecany jest na wszystkie rodzaje gleb. Odmiana ta charakteryzuje się wysoką zdrowotnością roślin, a także mocnym stay-green. Prezentowane odmiany należą do grupy odmian Powercell. Prezentowane były również odmiany przeznaczone do uprawy w kierunku ziarnowym tj. SY Marimba, SY Fregat, SY Macao czy SY Torino,  a także odmiany z grupy wczesnych SY Talisman i SY Calo, które wiodą prym w badanich COBORU.

Kukurydza na medal

Ochrona kukurydzy

Podczas konferencji „Kukurydza na medal”poruszono również zagadnienie odchwaszczania kukurydzy. Przedstawiono zarówno za i przeciw ochrony herbicydowej przed- i po siewie. Wśród zalet odchwaszczania przedwschodowego znajdziemy działanie na kiełki oraz korzenie siewek chwastów, wczesne zwalczanie chwastów zanim będą stanowić poważną konkurencję, ograniczony wpływ temperatury na skuteczność zabiegu, koszt zabiegu od rozwiązań nalistnych, stosowane wyrośnie chwasty. Ponadto poprzez odchwaszczanie przedwschodowe możemy zwalczyć rdesty i bodziszki z większą skutecznością. Natomiast wśród zalet odchwaszczania dolistnego możemy wymienić np. fakt, że mamy szansę na wybór bardziej selektywnych środków. Mamy również możliwość przeczekania okresowej suszy i aplikacji środków po wschodach chwastów. Pamiętajmy jednak, że kukurydza jest bardzo wrażliwa na zachwaszczenie, szczególnie w początkowych fazach rozwojowych. Powinniśmy również uważać na aplikację środków nalistnych, gdyż te aplikowane w niewłaściwy sposób mogą powodować fitotoksyczność. Firma Syngenta ma rozwiązania do ochrony kukurydzy zarówno do aplikacji przed wschodami, jak i po. Do zwalczania przedwchodowego polecany jest środek Lumax, który składa się z trzech substancji czynnych należących do różnych grup HRAC, co zmniejsza ryzyko pojawienia się odporności. Substancjami tymi są mezotrion, s-metalochlor i terbutylazyna. Natomiast Elumis to środek polecany do odchwaszania nalistnego. Zawiera on mezotrion i nikosulfuron.

Kukurydz na medal

Uwagę warto również zwrócić na zaprawę insektycydową Force 20CS, która pomaga zwalczyć drutowce i lawy stonki kukurydzanej. Rozwiązanie to pomaga zmniejszyć ilość stosowanej substancji czynnej na hektar.

Przypominamy również, że przed nami jeszcze dwie Konferencje Zimowe firmy Syngenta https://www.syngenta.pl/spotkania/konferencje-zimowe

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x