środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Kukurydza stanowiła aż 60% naszego eksportu zbóż w I kwartale 2022r.

spot_img

Wstępne dane Ministerstwa Finansów pokazują, że od stycznia do końca marca tego roku wyeksportowaliśmy 1,565 mln ton zbóż i produktów zbożowych za kwotę 467,36 mln złotych. Dla porównania, w I kwartale 2021 roku nasz eksport zbóż sięgnął 2,695 mln ton o wartości 564,48 mln euro. Oznacza to spadek naszego eksportu ziarna aż o 42% – liczonego w tonach i tylko o 17% wyrażonego w walucie euro. Gwałtowny spadek eksportu dotyczy ziarna wszystkich zbóż z wyjątkiem kukurydzy.

W analizowanym okresie wyeksportowaliśmy aż 938,11 tys. ton kukurydzy (+51% r/r), która stanowiła 60% naszego eksportu zbóż.

Polski eksport zbóż i przetworów:

Porównanie naszego eksportu zbóż (I kwartał 2022 / I kwartał 2021):

Kierunki eksportu zbóż:

Największym odbiorcą naszych zbóż są w tym roku Niemcy. Nasz zachodni sąsiad odpowiada za 46% importu pszenicy i 60% zakupów kukurydzy.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: MRiRW za Min. Fin.

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x